Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Из Новия свят“ – концерт на Радиосимфониците, гостува тромпетистът Мирослав Петков

Снимка: concertgebouworkest.nl

Симфоничният оркестър на БНР кани своята публика на 5 ноември в зала „България“, а концертът е под мотото „Из Новия свят“. Главният диригент Марк Кадин е подбрал произведения, свързани с „двете Америки“  – „Легенда за Милиано“ (Leyenda de Miliano) от съвременния мексикански композитор Артуро Маркес , „Бикът на покрива“ (Le Bœuf sur le toit) от Дариус Мийо, както и две произведения от Джордж Гершуин – Кубинска увертюра и „Рапсодия в синьо“. Солист в „Рапсодията…“ е Мирослав Петков. Произведението ще прозвучи във версията за тромпет и симфоничен оркестър, направена от Тимофей Докшицер.

Мирослав е преподавател по тромпет в Амстердамската консерватория
 (Conservatorium van Amsterdam) и първи тромпетист на Кралския Концертгебау оркестър (Concertgebouworkest). Той е вторият българин в състава на престижния оркестър след Веско Ешкенази – концертмайстор от десетилетия.

Концертът на 5 ноември бележи първата изява на младия тромпетист като солист на СО на БНР, което е много специално и важно преживяване, споделя той в интервю за БНР.

Съставил: Албена Безовска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Ново сърце (акустична версия)"

В разгара на горещото лято Любо Киров не спира да твори. Скоро след премиерата на албума му "Ново сърце"и появата на негов концерт в платформата HBOMax,  певецът даде старт на своето национално турне ( "Ново турне 2024"). Турнето на  Любо..

публикувано на 16.07.24 в 10:15

"Приятели"

Преди повече от 40 години една песен се превърна в символ на приятелството. Но и днес тя звучи свежо и носи топлината на споделените положителни емоции - смях, радост, щастие... "Приятели" е един от първите хитове на вокалната формация Тоника СВ –..

публикувано на 15.07.24 в 10:15

"Песен моя, обич моя"

Композиторът Йосиф Цанков, творил от началото на 30-те години на ХХ век до 1971 г., неслучайно е наричан Патриарх на българската музика. Оставил е над 500 творби – оперети, танга, шлагери, музика към филми, с които десетилетия наред неминуемо е..

публикувано на 12.07.24 в 10:15