Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българите зад граница гласуват в 68 държави

Снимка: БГНЕС

За настоящите избори 2 в 1, секциите за гласуване зад граница са 751 в 68 държави. Сериозна разлика, в сравнение с предсрочния парламентарен вот през юли, има по отношение местата за гласуване в Германия. Там ще има секции само на 40 адреса, заради наложените от местните власти ограничения, но броят на секциите ще бъде 85. Най-много секции и този път има в Турция и Великобритания – над 130 във всяка от страните. 

Поглеждайки към предишните парламентарни избори, проведени в настоящата година, ще видим, че сега на разположение на сънародниците ни зад граница ще бъдат 31 секции по-малко от вота на 11 юли, когато имаше рекордните 782 секции в чужбина. Тогава обаче отпаднаха ограниченията за секции извън територията на ЕС и затова броят им беше почти двойно по-голям в сравнение с изборите на 4 април. В редовните парламентарни избори през пролетта българите в чужбина гласуваха в 465 секции, което доведе до сериозни опашки на местата с по-големи български общности. И още малко статистика – през 2017 г. в чужбина са били разкрити 371 секции, през 2014 г. – 426, а през 2013 г. – 227.

На разположение на гласоподавателите зад граница ще бъдат 416 машини за гласуване, разположени в 208 секции. В останалите секции правото на глас ще се упражнява с хартиени бюлетини. За гладкото протичане на изборния процес са ангажирани над 4000 членове на секционни избирателни комисии зад граница, като близо 3000 от тях са представители на сънародниците ни, живеещи в чужбина.

Българите зад граница ще избират президент и политическите сили, които да съставят 47-то Народно събрание, но не могат да гласуват с преференция за кандидат от листата на някоя от партиите и коалициите.

В секциите в чужбина, сънародниците ни ще могат да се легитимират с документ за самоличност дори и с изтекъл срок. Там може да гласува и всеки български гражданин с право на глас, който е в командировка или временно пребиваващ, без да е подал предварително заявление.

Подобен е и случаят когато наш сънародник, живеещ в чужбина е подал заявление за гласуване в страната където пребивава, но се върне в България. Тук има възможност да гласува по постоянен адрес.

Редактор: Дарина Григорова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Николов, председател в Културно-информационния център в Босилеград

Председател на КИЦ в Босилеград: След 100 години борба този район трябва да запази своя български характер

Западните покрайнини трябва да запазят българската си идентичност, история и култура. За това призова в ефира на БНР Иван Николов, председател в Културно-информационния център в Босилеград. "Да се запазят българските организации и сдружения. Винаги съм..

публикувано на 12.08.24 в 12:05

С подкрепата на парламента българчета от Сърбия ще летуват в Равда

50 деца с трима ръководители заминаха от Босилеград на 10-дневна лятна ваканция в курорта Равда на Черноморието, предаде кореспондентът на БНР в Кюстендил Кирил Фалин. Почивката се провежда с финансовата подкрепа на Народното събрание и партньорството на..

публикувано на 12.08.24 в 10:49
Генералният консул на България в Чикаго Светослав Станков отляво и Хамид Русев отдясно.

На 85 години в Чикаго е починал видният българин Хамид Русев

Един от най-старите и уважавани български имигранти в Чикаго Хамид Русев е починал, съобщи BG VOICE. Информацията за кончината е подадена от негови близки. Той си е отишъл на 8 август. През последните години Хамид, както го наричаха всички в Чикаго, се..

публикувано на 12.08.24 в 10:42