Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жилищният пазар – печелившият в пандемията

Снимка: БГНЕС

Партерен апартамент с тераса-двор, жилище в затворен комплекс с уютен собствен двор или апартамент с голяма тераса и разкошна гледка. Такава тенденция в предпочитанията на изморения от пандемията и жадуващ за релакс българин показва анализ на имотния пазар на една от големите агенции за недвижими имоти в страната, два месеца преди края на 2021 година.

Жилищният пазар в София в последните месеци бележи бързо възстановяване, а резултатите надвишават дори тези от предпандемичната 2019 година с около 30%. Наблюдава се рекорден обем продажби, търсене, надвишаващо предлагането и ускоряване на ръста на цените. Интерес към покупката на жилища проявяват както търсещи нов дом, така и желаещи да инвестират парите си по разумен начин при банкови лихви от 0.00% или дори отрицателни. Достойна лепта в активизацията на пазара внася и завръщането на българи от чужбина, влияние, което не е било характерно за последните 20 години преди пандемията.

Съществен принос за тенденцията на увеличаване на продажбите има това, че средната работна заплата в София нараства с по-бърз темп от цените на жилищата, достигайки 2072 лв. по данни на НСИ, което задържа на добро ниво покупателната способност. Важна роля играе и достъпността на банковото финансиране – продължаващият спад на лихвените проценти по жилищните кредити, които към септември са били на средно ниво 2,68% по данни на БНБ, коментира изпълнителният директор на агенцията Полина Стойкова. Тя посочва, че средната цена за кв. м в София през третото тримесечие е била 1 200 евро при 1 115 евро година по-рано. Средната обща цена за апартамент за същия период е 116 750 евро при 100 260 евро за 2020 г. В най-популярните жилищни квартали на столицата цената на квадратния метър по последни данни варира между 960 евро/кв.м в Овча купел до 2130 евро/кв.м в центъра.

В рамките на есенното онлайн издание на Форум Реал, посветен на строителството и инвестициите в недвижими имоти в България, Полина Стойкова изтъкна, че сега е добър момент за желаещите да продадат жилище да сключат успешна сделка, ако имат и конкретен план за това, къде ще инвестират средствата след това.

Интерес към покупката на жилища в България проявяват и чужди граждани, като в тази категория се наблюдава 25-процентен ръст на търсенето спрямо миналата година.

Интригата в момента е какво ще се случи на имотния пазар с приемането на еврото като официална разплащателна единица в България, което се предполага, че ще стане през 2024 г. Със сигурност обаче се очаква в този период на българския пазар да влязат и повече чуждестранни инвеститори. Това ще повлече покачване на цените, прогнозират експерти.

Редактор: Миглена Иванова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Седмицата започва със слънчево време

През нощта  ще бъде ясно и почти тихо и след полунощ на места около водните басейни и в низините ще започнат да се образуват мъгли или ниска облачност. Преобладаващите минимални температури ще бъдат между минус 4° и 1°, по-високи по крайбрежието на..

публикувано на 17.11.24 в 19:18

Изложба и научен форум в Дома на архитекта отбелязват 60 години образование по дизайн

По повод 60-та годишнина от началото на академичното образование по дизайн в България, в Дома на архитекта организират изложба и научна конференция. Откриването на експозицията е на 18 ноември и ще продължи до 22 ноември, когато ще се проведе..

публикувано на 17.11.24 в 16:40

“Каритас” организира благотворителен базар с изделия на бездомни хора и деца в риск в Русе

Благотворителен базар с предмети, изработени от бездомни хора, деца в риск и със специални нужди, ще се състои днес в русенската Католическа църква „Свети Павел от Кръста“. Посетителите ще открият ръчно създадени декорации, свещи и сапуни..

публикувано на 17.11.24 в 07:00