С деня на Св. Варвара на 4 декември започва поредица от празнични дни, които в българската традиция са свързани с множество вярвания и обичаи. Според легендата, Св. Варвара се е родила в днешните български земи, в с. Елешница, наричано по онова време Илиопол. Светицата е тачена като закрилница на децата от болести, най-често от шарка. Съществува поверието, че през целия ден децата трябва да подскачат, за да не ги завари Варвара. В Западна България наричат този ден Женска Коледа - пременени момичета, с преметнати през рамо торбички, обикалят къщите и, подобно на мъжете-коледари, пеят песни с пожелание за здраве и плодородие.
На следващия ден, 5 декември, църквата почита Свети Сава Освещени – основателя на най-старото обитавано до днес монашеско селище в Св. Земя, известно като лаврата на Св. Сава. Роден от знатни родители в Кападокия през IV век, още 18-годишен Сава се поселил в манастир, където получил образование и бил постриган за монах. В търсене на уединение и посвещение на Бога той се отправил към Йорданската пустиня и заживял в пещера, показана му в съновидение. След кончината на родителите си, Сава получил богато наследство, с което построил няколко манастира и болници, основал две страноприемници. Като духовен ръководител на отшелническите обители Сава учел прииждащите богомолци на кротост, смирение, безмълвие и упование на Бога.
В представите на българина често Св. Сава е в женски образ, а ритуалите в този ден са свързани с задомяването на девойките и добиването на мечтана рожба. Кулминацията на тази предпразнична новогодишна обредност се поставя на 6 декември, когато честваме Свети Николай Мирликийски – покровителя на моряците, рибарите, банкерите и търговците.
В народните вярвания Варвара е сестра на Сава и Никола, затова фолклорните празници са събрали и езически, и християнски елементи. Тази своеобразна триада е родила поговорката „Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща“
Повече за традициите и какво да сложим на масата в празничните дни прочетете в публикацията от колекцията на Радио България От Варвара до Никулден – обичаи, ритуали и обредни храни
Редактор: Елена Каркаланова
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..
На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..
Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..