От 2 до 4 декември пет млади европейски реформаторски висши училища – Университетът Париж-VIII Сен-Дени (Франция), Университетът Констанц (Германия), Университетът Роскилде (Дания), Егейският университет (Гърция) и Нов български университет (България) си дават среща в София. Домакин на първото годишно събиране на „Алианс на реформаторските университети“ – ERUA (European Reform University Alliance), което ще се проведе онлайн, е българското висше училище, създадено след демократичните промени у нас. По думите на неговия заместник ректор по международната дейност гл. ас. д-р Димитър Трендафилов, университетите от Алианса са направили реформи и са дали нещо ново в образователната система на своята страна. Сега те са готови да организират образователна инфраструктура и възможности от ново поколение, които да развият висшето образование в ЕС за десетилетия напред:
„Самият проект за европейските университети предполага, че ние ще предложим нови варианти на обучение, мобилности, сътрудничество в областта на знанието. Задачата е много амбициозна, отваря нови врати пред тези пет реформаторски университета и им дава възможност да бъдат на челната линия на промените, които образованието ще претърпи.“
Целта е да бъдат положени основите на един бъдещ университет без граници, където да бъдат „преосмислени“ висшето образование и научните изследвания, а също и формите на обучение в общността и свързаността между университетите.
„Петте университета сме доста известни с богатите си програми с хуманитарна насоченост, особено в социалните науки. Това ще бъде базата, с която ще започнем. В никакъв случай не изключваме други дисциплини от различни области на знанието. Срещата, на която е домакин нашият университет е стратегически важна, тъй като вече повече от година работим с тези партньори и трябва да си дадем равносметка какво сме свършили в организационен и обучителен план.“
Следващата стъпка е модернизиране на кампусите на университетите, повишаване на технологичния и административен капацитет, виртуалното обучение и създаването на модерни и гъвкави образователни формати. Идеята е да се излезе от класическия тип кампуси и да се привлекат за партньори представители на бизнеса и неправителствения сектор в съответната държава. Ролята на българския университет е да организира обучения и различни събития по разпространение на продуктите от сътрудничеството, а също и да привлича студенти и местни организации при създаването на програмите и изследователските проекти на Алианса. “Този проект е насочен и към обикновените студенти - от бакалавърско до магистърско ниво – които искат да вземат дейно участие в общи изследвания, искат да пътуват както по програмата „Еразъм + “, така и виртуално“, подчертава Димитър Трендафилов.
„Тъй като Алиансът предполага голяма гъвкавост, ние можем да си партнираме примерно с колегите от Франция по една тема, с колегите от Германия - по друга, и в същото време с колегите от Гърция и Дания да работим по нещо съвсем различно. А след разширяването на Алианса новите партньори ще внесат нови идеи и възможности тази гъвкавост да бъде използвана максимално. Аз лично съм щастлив, че в тази година се зародиха много идеи за подобни сътрудничества и това какви студенти да бъдат включени. Езиковото многообразие в Европа е голямо и искаме да използваме случая да повишим интереса към езиците, които ние говорим. Надяваме се те да се обогатят с идването на нови партньори. Това е поредният канал за сътрудничество, който създаваме и очакваме да се повиши интересът на студентите към това, което правим заедно.“
Снимки: erua-eui.eu, nbu.bg
200 български ученици на възраст между 11 и 15 години ще могат да се включат и това лято в космическите лагери на НАСА в Турция. Това каза за БНР–Варна Диляна Георгиева, програмен мениджър на програмата Space Camp Türkiye 2025. Конкурсът за..
В сряда , 29 януари, по поречието на Дунав и в западната част на Горнотракийската низина, ще се задържи мъгливо. Над по-голямата част от страната ще е предимно облачно и до вечерта на места в Западна България ще завали дъжд. Ще продължи да духа..
Параходство "Български морски флот" провежда собствено разследване за случая със задържания в Балтийско море кораб "Вежен". Това съобщи изпълнителният директор капитан Александър Калчев. Той представи снимки от кораба, с които по думите му се..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..
В „България днес“ на 31 януари ви предлагаме хроника на събитията с балкански адрес от седмицата, както и актуална информация от българските общности зад..