Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологическото дружество във Варна отбелязва 120 години от създаването си

Зала за експозиции и заседания на Варненското археологическо дружество

Варненските археолози отбелязват 120-ата годишнина от създаването на Археологическото дружество във Варна с мобилно приложение "Братя Шкорпил - пазители на историческата памет", информира БТА. Разработката, която дава богата и не дотам популярна информация за братята Херман и Карел Шкорпил, е по идея на археолози от Регионалния исторически музей във Варна и е дело на Петър Атанасов. Освен като пазители на историческата памет на страната ни, двамата чехи са представени и като енциклопедични учени, поставили основите на различни науки у нас. По тяхна идея, на 12 декември 1901 година е създадена и организацията на археолозите. Сред учредителите са представители на интелигенцията, администрацията, морски офицери и църквата. За председател е избран тогавашният кмет на Варна, а сред членовете на дружеството са директорите на Мъжката и Девическата гимназии в града, които веднага намират място и за музейната сбирка, натрупана дотогава с помощта на братята Шкорпил. През последвалите години Карел Шкорпил става председател на дружеството, а заради огромните му заслуги е преизбиран на поста дори когато се премества да живее в София.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25

Цял квартал от XIII – XIV век, подобен на Града на хобитите, откриха археолози в Перперикон

Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..

публикувано на 08.10.24 в 19:34

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10