Отбелязваме Бабинден - един от големите народни женски празници, посветен на родилната помощ и възрастните жени, които някога помагали на родилките. Той следва големите зимни празници, Богоявление и Ивановден, на които се извършва ритуално къпане. За разлика от тях, Бабинден е езически празник със славянски корени и се отбелязвал по стар стил на 21 януари. В наши дни, празникът е загубил повечето от дългогодишните си ритуали като къпане на бабата и на малките деца от бабата, угощение на навестите, дошли да почетат възрастната жена в дома ѝ. В някои области на България още се спазват тези традиции, като след „окъпването“ на бабата, младите булки я даряват с ризи, чорапи и платно, които премятат на дясното ѝ рамо. От своя страна бабата връзва на дясната ръчичка на децата червен и бял конец.
По стар стил празникът се отбелязва на 21 януари - датата, която от 1951 година е обявена за Ден на родилната помощ на акушерките и гинеколозите.
Сутринта на Коледа вече навсякъде се е разнесла най-радостната вест на Земята – че се е родил Божият син, затова денят е особен и трябва да се отпразнува със специално внимание и много празнични обреди. След тихата и свята нощ, когато българите се..
Бъдни вечер, наричана някога и Бъдник, Малка Коледа или Неядка, била възприемана като част от тъмен, страшен период, зареден с мощен потенциал за влияние върху цялата следваща година. Затова нощта срещу Коледа е свързвана с предсказания, молитви и..
В наши дни, както и в миналото, от ранната утрин на Бъдни вечер цари суетня в домакинствата покрай подготовката за най-важната вечеря в годината. Вечерята в очакване на Рождество е постна, но също така трябва да е богата и изобилна,а ястията – да са..
В края на 19-и век чешкият художник и фолклорист Лудвик Куба предприема пътуване до нашите земи, за да изследва българското песенно наследство. След..