Тези дни варненци използваха необичайно слънчевото и топло време, за да отидат на плаж. Но не за да се отдадат на морски бани, а да се порадват на една традиционна местна атракция – стотици снежнобели лебеди, които с готовност позират за селфи. Всяка година грациозните птици долитат от Северните ширини и се настаняват на Офицерския плаж в морската ни столица, където остават до късна пролет.
Пернатите пришълци са представители на вида ням лебед – един от трите вида лебеди срещани в Европа, който гнезди и у нас, научаваме от орнитолога Петър Янков. „С настъпването на студовете, в района на Варна долитат огромни ята неми лебеди от Скандинавските и Балтийските страни, от Полша и Германия, т.е. там, където водоемите са замръзнали“ – обяснява Петър Янков и добавя:
„Лебедите са вегетарианци, те се хранят с растителна храна, или по-общо казано – пасат растения от дъното на водоемите, т.е. от тази част на водоема, до която могат да стигнат с дългата си шия. Те не се гмуркат, а плуват на водната повърхност. И затова можем да ги видим навсякъде, където има по-плитки места. Във Варна те са по морския бряг, тъй като там водата обикновено не замръзва. Дори когато температурите паднат под минус 10-15 градуса, има места край Варна, където извират топли води.“
Неми лебеди има не само в района на Варна, а по цялото ни крайбрежие, както и на много други места в страната. Наричат ги неми, заради приглушеното им шипене и лекото съскане. Обичат да похапват най-вече водни растения, червеи, ракообразни и мекотели. И въпреки, че тези големи бели птици не се страхуват никак от хората и дори понякога излизат на брега, за да си поискат храна, природозащитниците призовават в никакъв случай да не ги храним с хляб или с каквото ни хрумне, за да не им навредим. „Природата се е погрижила за прехраната им. Ако водата замръзне и храната не е достъпна, лебедите отлитат по-на юг, където има незамръзнали водоеми“ – обяснява Петър Янков. Освен това, не е препоръчително да ги доближаваме твърде много. Колкото и да изглеждат спокойни и миловидни, изящните същества притежават невероятна сила и могат с удар на крилете или на клюна да счупят човешки крайник.
По това време на годината приятно птиче оживление цари и в района на близкото Варненско езеро, което е сред защитените влажни зони у нас, приютили невероятно разнообразие от въздушни гости.
„Там се срещат много голям брой птици, застрашени не само в национален мащаб, т.е. в рамките на България, но и на територията на цяла Европа и дори в световен план – казва Петър Янков. – Десетки са видовете, които гнездят в езерото, особено през зимата и в периода на миграция. Например през септември, оттам минават близо 30-40 хиляди розови пеликана. Някои от тях спират във Варненското езеро и във водоемите около него, за да почиват.
През зимата пък хиляди птици избират езерото за свое зимно леговище. Сред тях има и световно застрашени видове, като ледената потапница (Clangula hyemalis), къдроглавия пеликан (Pelecanus crispus) и други.“
Снимки: БГНЕС-архив, Тони Петрова, eunis.eea.europa.eu
В сряда , 29 януари, по поречието на Дунав и в западната част на Горнотракийската низина, ще се задържи мъгливо. Над по-голямата част от страната ще е предимно облачно и до вечерта на места в Западна България ще завали дъжд. Ще продължи да духа..
Параходство "Български морски флот" провежда собствено разследване за случая със задържания в Балтийско море кораб "Вежен". Това съобщи изпълнителният директор капитан Александър Калчев. Той представи снимки от кораба, с които по думите му се..
Бургас ще кандидатства за Европейска столица на културата през 2032 г. Като първа стъпка се учредява фондация, която да се ангажира със стратегията и подготовката за процедурата. Създаването ѝ бе одобрено от Общинския съвет днес, предаде от Бургас..
Българо-албанска бизнес камара ще подпомага връзките между албанската и българската общност в сферата на бизнеса, като амбицията е да създаде едно уникално..
След близо 80 години, нова гнездова колония на застрашения къдроглав пеликан се сформира в България. Птиците заеха изкуствени острови, изградени от..
Ползите за България от пълното влизане в "Шенген" се оценяват на над 800 млн. евро годишно. Най-големи ще са за производителите и износителите. Но..