Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid епидемията рафинира човека и изкристализира неговите истински страни

Снимка: архив

Епидемията от коронавирус бръкна дълбоко в човешката душа и извади неподозирани същности във всеки един от нас. У някои се породиха екзистенциални питания – за да намерят отговорите, те поеха по пътя на духовното израстване. А други, не успявайки да излязат от собствените си стереотипи и да припознаят Covid-19 като изпитание, отговориха с агресия и заслепение.

Бирали Мюмюн

Върлуващата вече втора година епидемия е момент на рафиниране на човека и на изкристализиране на неговите истински страни, смята Бирали Мюмюн, ръководител на Центъра за духовно наставление и консултации към мюсюлманското вероизповедание.

„Спомням си времето, което прекарах в болницата с тази болест – връща лентата той. – Хората забравяха за своите етнически и религиозни различия и се стремяха да помогнат на другия дори в най-малките битови необходимости, тъй като медицинският персонал нямаше възможност навреме да обслужва всеки. И тогава се налагаше пациентите с по-голям „стаж” в болницата да изключват системата на човека от съседното легло. Всичко това създаваше една ситуация в лечебните заведения, която не бихме възприели в друго време. По същия начинлекарите се радваха буквално като деца за всеки, преминал изпитанието и започнал малко по малко да се възстановява, защото процесът беше много бавен и почти неосезаем за болния.“

Според клиничния психолог д-р Велислава Донкина една от важните тенденции вследствие на Covid-19 е регресът на обществото като цяло и на всеки един от нас.

Д-р Велислава Донкина

„Когато се сблъска с нещо стресиращо и трудно, човешкото същество реагира на заплахата от външната среда и в него проговаря способността му да остане относително разумен и в равновесие или пък да не успее – казва тя. – Крайните обвинения, големите страхове, мнителността, заплахите разкриват, че в действителност сме много наранени и ни е много трудно. В същото време държавата в опита си да организира кризисната ситуация ни нарежда какво да правим и ние се поставяме в позицията на дете. А това, в съчетание със страха, води до регрес. Всъщност епидемията ни показа, че сме незрели – сякаш се намираме във възрастта на тийнейджърите и се държим като хора в ситуация на заучена безпомощност.“

Когато небето и земята дни наред спорят кой да вземе болния, но идва миг, в който страдалецът най-сетне сваля дихателния апарат, той осъзнава истински какъв благодат е здравето. И преосмисля отношенията си с околните – споровете и различията избледняват, изникват въпроси за смисъла на човешкото битие, упованието в Бог укрепва, за да не се остави човекът на страха и да продължи напред.

„Един от случаите, с които работя, е на 21-годишен младеж, който ме изненада с това изречение: „По време на епидемията ми се случи най-хубавото нещо в живота“ – разказва Бирали Мюмюн. – Запитах го какво е станало. А той ми каза, че е спрял да излиза и е започнем да мисли върху своето съществувание, върху значението на живота. Всичко това ме накара да започна да чета книгите, да се заинтересувам от религията, защото виждаме, че животът в един момент загубва смисъла“, ми каза той. Именно обяснението за съществуването на отвъдното повишава надеждата на човека и дава възможност на неговия жизнен потенциал да се възстанови и да започне да работи в подкрепа на жизнената му издръжливост, за да продължи напред, а не да се остави на страха и притеснението, които са налице при много болни.“

В моменти на премеждие всички, дори и отричащите присъствието на висша сила, прибягват до молитвата. Така се случвало и в болницата, където лекари и пациенти призовавали онова, което не е по силите им, да стори Бог.

„Лекарите правеха това, което знаеха, но в същото време кой решава дали да остане човек или не – пита се Бирали Мюмюн. – И тук ни се казва – човече, ти не си всичко на този свят и не ти определяш, може да си стигнал до много високи нива на техника, на цивилизация, но връзката ти с Бога всъщност определя морала, етиката, ценностите. Защото цялата тази динамика изражда човека и култивира в него отрицателните качества на егото, на излизането на агресията, когато нещо не ти се дава, не ти се позволява. Сега обаче се спряхме малко.“

Съставил: Диана Цанкова (по интервю на Цвета Николова, БНР - „Хр. Ботев“ и на Гергана Хрисчева, БНР-„Хоризонт“)

Снимки: архив, Facebook /Бирали Мюмюн, БНР, БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" чества своя храмов празник

Патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" отбелязва своя храмов празник днес. Светата обител, символ на българската столица, е храм-паметник, построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго..

публикувано на 23.11.24 в 08:15

Слънчев, но студен почивен ден

През нощта от запад на изток ще премине бърз студен атмосферен фронт. В събота над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Преди обед в Източна България ще има значителна облачност и в крайните източни райони все още ще превалява дъжд,..

публикувано на 22.11.24 в 19:00

Пети неуспешен опит за избор на председател на парламента

Поредният пети опит на депутатите да си изберат председател не доведе до резултат. На гласуване бяха подложени четири кандидатури - на Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица", Петър Петров от "Възраждане", Рая Назарян от ГЕРБ и Силви Кирилов от ИТН...

публикувано на 22.11.24 в 14:21