Rewilding е възстановяване на ритмите в природата по естествен път. Един от начините да й помогнем сама да се погрижи за себе си е връщането в нея на отдавна изчезнали видове.
Успешен пример в това отношение са Източните Родопи. Там процесът стартира преди 10-на години и вече дава своите плодове.
„Тази част на България се счита за едно от най-дивите места в цяла Европа от гледна точка на природата. Въпреки това, през последните 100-на години в района са изчезнали ключови животни. И нашата работа е да ги върнем обратно“ – казва Нели Найденова от фондация „По-диви Родопи“, която е част от европейската мрежа Rewilding Europe. Чрез внос на двойки от чужбина в Източните Родопи успешно бяха реинтродуцирани благородни елени, лопатари, диви коне и зубри.
Но защо точно тези видове?
През 2011 г. няколко двойки диви коне или т.нар. тарпани бяха внесени от Холандия и заселени около изоставеното родопско село Сбор. Седем месеца по-късно се появиха първите бебета тарпанчета. Днес около 100-на представители на тази древна порода, веят гриви в района на язовир Студен кладенец.
А какво да кажем за зубрите или т.нар. европейски бизони? Това е най-голямото тревопасно животно на Стария континент и ключов вид за отворените горски екосистеми. „За съжаление зубрите са изчезнали в България още през Средновековието“- казва Нели Найденова. Затова преди 9 години природозащитниците внасят първите бройки европейски бизони от развъден парк в германската провинция Тюрингия.
„В момента на територията на Източните Родопи имаме 12 зубъра. Тази година искаме да докараме още бройки. Имаме зубри, които дойдоха от Унгария и Германия. Сега преговаряме за зубри от Полша. Гледаме да има генетично разнообразие, това е нещо много важно. И да, можем да се похвалим с бебенца зубри! Почти всяка година имаме ново попълнение“- не скрива гордостта си Нели Найденова.
Природозащитниците от „По-диви Родопи“ работят за връщането и на черния лешояд. „Преговаряме с една организация в Испания. Има вероятност още през февруари да докараме няколко бройки“, казва Нели. Въпросният хищен вид отдавна е изчезнал в тази част на планината, а най-близката колония гнезди на територията на съседна Гърция. Бъдещите „новодомци“ ще бъдат заселени в района на Маджарово.
Междувременно множащите се стада тревопасни животни са се погрижили да им „разчистят терена“, осигурявайки на хищните птици храна в ниско затревените пасища.
Напоследък расте интересът на приключенци и фотографи, които пристигат в Източните Родопи с една единствена цел – да наблюдават диви животни в тяхната естествена среда. За целта край Маджарово и язовир Студен кладенец са разположени около 14 укрития за наблюдение и снимане на дивата природа. Природозащитниците обаче препоръчват да си наемем придружител, защото макар и върнати в природата от хората, тези животинки търсят уединение и понякога могат и да бъдат и опасни.
Снимки: Венета Николова, Радио Кърджали, rewilding-rhodopes.com
Министърът на туризма Евтим Милошев проведе поредица срещи на високо ниво с министрите на туризма от Саудитска Арабия, Катар, Бахрейн и генералния секретар на ресорния съвет на Кувейт, в рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон...
Със своите стари къщи с тиклени покриви, стръмните улички, които се вият нагоре в планината и каменните дувари, пазещи вековни тайни, Ковачевица е едно от най-красивите и романтични български села. Няма посетител, който да не ахне пред чара на..
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
През 2009 г. една държавна компания в Шанхай пуска на пазара кисело мляко с марка "Мусилиян", както наричат село Момчиловци в Китай. Появата..