Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Из дневника на един български овцевъд

Овцевъдството в България през погледа на зооинженера Севдалин Севов

Снимка: личен архив

Секторът на овцевъдството в България през последните десетилетия упорито запада, липсва стабилна подкрепа за овцевъдите от страна на държавата. Ако през 1985 г. овцете в страната ни са били 11 милиона, днес те са едва около милион. Фермата на зооинженера Севдалин Севов в гр. Съединение обаче показва, че когато човек наистина иска и проявява инициатива, постига целите си, независимо от условията. В нея се отглеждат само овце от специално селектираната за мляко френска порода Лакон.


Фермата е създадена през 2013 г. с внасяне на един камион женски разплодни животни от Франция. Две години по-късно по европейска програма са внесени още 6 камиона женски шилета, а в момента животните там са 3 хиляди, около 2 хиляди от които – майки. Ако маслеността според БДС за овцете е 6,5%, за Лакон тя достига и надхвърля 7,5%. Млякото се отличава и с по-високото си ниво на протеини. Освен върху качеството на продукцията, акцент във фермата се поставя и върху превенцията на животните.

Севдалин Севов
„При такова концентрирано отглеждане на голям брой животни, ако се допусне да влезе заболяване, то вече сме закъснели с всички мерки. Много трудно се оправят нещата. Затова при нас са важни ваксинацията, спазването на технологичния процес, храненето, грижите, за да не се допускат въобще болести при животните“, подчертава Севдалин Севов.


Той разказва, че началото на проекта за развъждане на породата в Съединение поставя една негова 6-месечна специализация във Франция:

„Идеята беше директно да се запозная с френския опит, да посетя възможно най-много ферми, в които се развъжда породата Лакон, да видя какви технологии прилагат. Влязохме в сътрудничество и с тяхната асоциация за развъждане на Лакон. Изключително полезен беше този престой във Франция. Имаше какво да се научи, фермите там са доста напреднали в развъждането на овцете.“


Първите малки бройки на Лакон са внесени в България през 2005 г. Но масираното отглеждане на породата у нас започва след 2013 г. Създава се и Асоциация на породата със строго спазвана селекционна програма. Първоначално асоциацията обхваща около 2000 овце и 4-5 ферми. В момента фермите са над 30, а овцете Лакон – над 20 000. Севов разказва, че породата е много добре приспособима, поради сходните климатични особености в България и в областите на разпространението й в Южна Франция. Той изказва съжаление, че някога у нас е имало много добри млечни породи, но в момента липсва национална стратегия, а отрасълът е изключително пренебрегнат и съсипан, въпреки че може да осигурява поминък на хората, да създава работни места:

„Допреди около 40-50 години породата Лакон е била на еднакви позиции с българските млечни породи. Визирам най-добрата млечна порода Черноглава плевенска, която е била с еднакви показатели с Лакон. Но в днешно време при породата Черноглава плевенска почти няма генетичен прогрес. Тя е останала на същото ниво – около 100 литра на лактация, докато при породата Лакон вече можем да наблюдаваме лактация 350-400 литра“.


Според Севов е порочна практиката на субсидиране, възприета в страната ни – на глава животно, тъй като тя не стимулира у стопаните стремеж към развитие на продуктивните качества на отглежданите животни. От асоциацията постоянно алармират за това, но промяна не се случва. Въпреки тежкото състояние на сектора, може да му бъде даден тласък, ако има желание за промяна от страна на държавата, убеден е Севов: 


„При разговори с колеги си мисля, че ние трябва да работим върху създаването на българска млечна овца на база на вносни породи, защото сме изтървали десетки години селекция и няма как да ги наваксаме. На тази база можем да създадем българска млечна овца, която наистина да удовлетворява нуждите на нашите стопани. В развъдните асоциации вече има наченки в тази насока, но със сигурност трябва да има подкрепа от държавата, да се включат и научните институти. Няма как само развъдните асоциации да го постигнат това нещо. Необходима е и целенасочена политика, за да бъде възстановено овцевъдството в България“.

Редактор: Миглена Иванова (по интервю на Зорница Гъркова, БНР -„Хр. Ботев“)

Снимки: личен архив




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Температурите падат в неделя

През следващото денонощие облачността ще се увеличи. След полунощ вятърът ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, в София – около 5°, а максималните – между 8° и 13°, в София – около 11°...

публикувано на 02.11.24 в 18:30

Задържаха 19 души в столицата за притежание на наркотици

Деветнайсет души са задържани през тази нощ за притежание на наркотици при специализирана полицейска операция на територията на София, съобщиха от МВР. По време на проверката на 30 нощни заведения и на над 300 души са иззети канабис, екстази и над..

публикувано на 02.11.24 в 13:39
Патиарх Даниил

Патриарх Даниил отслужи заупокойна панихида за Архангелова задушница

Заупокойна панихида за Архангелова задушница беше отслужена от патриарх Даниил във Военния музей-костница на софийските Централни гробища. В посланието си той заяви, че днес спомняме паметта на всички наши воини: “ Те са пример за всички нас и са..

публикувано на 02.11.24 в 13:04