Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българска технология ще измерва радиацията на Международната космическа станция

Снимка: архив

Приборът Liulin-SET, разработен в Института за космически изследвания на Българската  академия на науките ще полети в космоса на 19 февруари. Ръководител на научния колектив е проф. Цветан Дачев.

Това е 23-тият прибор, разработен в секция „Слънчево-земна физика“ на института, който ще работи в космоса. Той е създаден по поръчка на американската фирма „Технологии за космическото пространство“ (Space Environment Technology, Pacific Palisades, CA, USA) и влиза в модула ARMAS (Automated Radiation Measurements for Aerospace Safety). След успешно преминалите изпитания Liulin-SET ще измерва дозата космическа радиация на Японския експериментален модул, който е част от МКС. След период от 6 месеца до една година ARMAS и включеният в него Liulin-SET ще бъдат върнати на Земята за анализ на натрупаните данни. Дозата космическа радиация е ключов параметър за здравето на космонавтите и астронавтите на борда на МКС, съобщават от БАН.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Перперикон влезе в топ 10 на световните обекти

Перперикон – скалният град на траките край Кърджали, попадна в топ 10 на световните обекти, които задължително трябва да се видят, според класация на вестник “Гардиън”. Обектът фигурира заедно с неолитни структури в Испания и Франция, античните..

публикувано на 15.12.24 в 10:12

Очакват се нови валежи от дъжд и сняг

През нощта ще е облачно и валежите ще обхванат цялата страна, на повечето места ще са от дъжд, в планините и планинските райони от сняг. В неделя сутринта, на места в Предбалкана и по високите полета на Западна България, ще има..

публикувано на 14.12.24 в 17:45

Пловдивският Природонаучен музей е домакин на "Леден фестивал"

В Регионалния природонаучен музей на Пловдив се провежда тридневен "Леден фестивал", който ще продължи до 15 декември. Фестът е посветен на Световния ден на Антарктида (1 декември) и е част от поредица инициативи, организирани през целия месец с цел..

публикувано на 14.12.24 в 09:15