Изключително ценен позлатен тракийски нагръдник от втората половина на IV в. пр. Хр., ще бъде изложен на 22 февруари в Националния исторически музей в София. Нагръдникът ни позволява да видим с очите си блясъка на воините от древността по нашите земи и е великолепен образец на тракийското парадно въоръжение. Начинът на изработка обаче показва, че освен парадна нагръдникът е имал и чисто защитна функция.
Основата му представлява масивна желязна яка с форма на луна, която покрива гърдите, раменете и гърба. В областта на шията основата е извита в „Г-образна форма“ за предпазване на врата отпред и отзад. Релефна сребърна пластина с плътна позлата и изящна украса покрива напълно желязната подложка. Чрез изковаване са оформени дванадесет надлъжни пояса с различна ширина, изпълнени от шията към периферията.
Безценният артефакт е открит още през 1995 г. от екип на д-р Георги Китов и Гаврил Лазов при проучване на „Цвяткова могила“ в община Казанлък, заедно с множество върхове на стрели, конски скелет и многобройни апликации от конска сбруя. Предполага се, че нагръдникът е част от даровете на погребан конник.
През 2020 г. екип от Националния исторически музей под ръководството на Павлина Девлова осъществява графичната възстановка и идейна реконструкция на артефакта.
Съставил: Венета Николова
Снимки: Национален исторически музей
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..
Православната ни църква отбелязва днес Събора на св. Архангел Михаил, предводител на небесното войнство и безплътните ангелски йерархии, победили силите на мрака. Това е един от най-тачените есенни неподвижни християнски празници, наричан още..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..