Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Позлатен тракийски нагръдник ще бъде показан пред широката публика в София

Снимка: НИМ

Изключително ценен позлатен тракийски нагръдник от втората половина на IV в. пр. Хр., ще бъде изложен на 22 февруари в Националния исторически музей в София. Нагръдникът ни позволява да видим с очите си блясъка на воините от древността по нашите земи и е великолепен образец на тракийското парадно въоръжение. Начинът на изработка обаче показва, че освен парадна нагръдникът е имал и чисто защитна функция.

Основата му представлява масивна желязна яка с форма на луна, която покрива гърдите, раменете и гърба. В областта на шията основата е извита в „Г-образна форма“ за предпазване на врата отпред и отзад. Релефна сребърна пластина с плътна позлата и изящна украса покрива напълно желязната подложка. Чрез изковаване са оформени дванадесет надлъжни пояса с различна ширина, изпълнени от шията към периферията.

Безценният артефакт е открит още през 1995 г. от екип на д-р Георги Китов и Гаврил Лазов при проучване на „Цвяткова могила“ в община Казанлък, заедно с множество върхове на стрели, конски скелет и многобройни апликации от конска сбруя. Предполага се, че нагръдникът е част от даровете на погребан конник.

През 2020 г. екип от Националния исторически музей под ръководството на Павлина Девлова осъществява графичната възстановка и идейна реконструкция на артефакта.

Съставил: Венета Николова

Снимки: Национален исторически музей




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Най-новите археологически открития в Урвич съживяват легендите за цар Ясен

По пътя София - Самоков срещу течението на р. Искър, край големия живописен завой между бившите села Кокаляне и Пасарел при Дяволския мост е ридът Среднобърдие. Там р. Ведена се влива в Искъра и се събират планините Лозен и Плана, а над тях се..

публикувано на 19.07.24 в 10:15

Археологически открития край Ловеч недвусмислено разкриват корените на европейската цивилизация по българските земи

Недалеч от Ловеч, между селата Дойренци и Дренов, при изграждането на бъдещото трасе на автомагистрала "Хемус" е разкрито ямно светилище на седем хиляди години, оградено с обреден ров. Проучването му започва преди две години със сондажи и след..

публикувано на 16.07.24 в 13:20

Над 300 изследователи на Библията се събират на международна конференция в София

Софийският университет "Св. Климент Охридски" ще посрещне над 300 учени от цял свят на традиционната международна конференция на Европейската асоциация за библейски изследвания . Форумът ще се проведе от 15 до 18 юли в Ректората на университета и..

публикувано на 14.07.24 в 10:40