Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конфликтът Русия-Украйна

Алексей Куцарев: Има опашки пред бензиностанциите в Одеса, хората бягат от града

Бензиностанция в Киев, 24 февруари 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Бомбени експлозии и ракетен обстрел по различни цели събудиха Украйна рано тази сутрин. Под предтекст, че провежда специална военна операция и удовлетворява молба за помощ от страна на провъзгласените Донецка и Луганска народни републики, Русия нападна съседна Украйна. Руски войски вече се придвижват в различни части на Източна Украйна. Сгради и летище край Киев, градовете Харков, Одеса и Мариупол пострадаха от ракетен обстрел и взривове.

Украинският външен министър Дмитро Кулеба заяви, че случващото се в Украйна е агресивна война и страната ще се защитава и ще победи. „Времето за действие е сега. Светът може и трябва да спре Путин“, заяви още първият дипломат на страната.

Само заедно с помощта на ЕС и НАТО можем да преминем през тази голяма трагедия, която сполетя Украйна” – категоричен беше и председателят на българския младежки клуб „Актив“ в Украйна Алексей Куцарев. В специално интервю за Радио България той разказа за случващото се в един от засегнатите градове – Одеса.

Алексей Куцарев

„Днес трябваше да пътувам за Киев, но сутринта в интернет открих, че Путин обявява тази военна операция – разказва бесарабският българин. – До момента знам за осъществени обстрели по различни цели в страната. Преди около 20 минути бомба падна и върху един завод в Одеса, но не знам какъв е той. Виждам, че има и големи опашки пред бензиностанциите, хората очевидно бягат по-далеч и търсят къде да се скрият.”

Макар да не разполага с точни данни за броя на българите в Одеса, Алексей смята, че са около 100 хиляди. Все още не знае дали ще напусне града, но е убеден, че ще остане в Украйна.

“Не е възможно да преместим бизнеса си, тъй като произвеждаме хляб. С баща ми не можем да допуснем да оставим хората без насъщния им. Затова се стараем да осигурим достатъчни количества от този продукт.”

Паниката е налице, а в такива моменти хората купуват всичко от магазините, тъй като не знаят какво ги очаква утре.

Руската инвазия в Украйна е втора за последните 8 години. През 2014 г. Русия окупира и анексира Крим. Какво е различното днес, според Алексей?

Ако Путин не бъде спрян, той ще продължи нататък – убеден е той. - Основната разлика спрямо тогава е че хората, които живеят в Одеска и останалите нападани области, направиха своя избор и искат да продължат да живеят като част от Украйна. Искат да живеят в свободна страна, където са вложили достатъчно много, за да могат да се чувстват добре и да са спокойни. Не желаят да бъдат част от сиви зони, в които няма перспектива за нормален живот.”

Снимки: ЕПА/БГНЕС, личен архив


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Няма информация за пострадали българи на Санторини

Българското външно министерство е в постоянен контакт с дипломатическите ни представители в Гърция и сънародниците ни там във връзка със земетресенията на остров Санторини, съобщи министърът на външните работи Георг Георгиев.  "Следим..

публикувано на 03.02.25 в 16:25
Снимка: Българско неделно училище „Асен и Илия Пейкови“ в Рим

Земетресения, безводие, вятърни генератори… еко предизвикателства обединяват ученици от България, Италия и Дания

Теми, свързани с възобновяемите ресурси и природните бедствия обединиха ученици от българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим, Първа английска езикова гимназия в София и гимназия Greve в близост до Копенхаген. Проектът има за цел да..

публикувано на 03.02.25 в 16:20
Светлозар Желев

Българската "Глаголница" в Сиатъл кани за онлайн-разговор литературоведа Светлозар Желев

"Глаголницата" - Обществото за поезия и литературна проза при Българския културен център в Сиатъл ще проведе днес онлайн-разговор с литературоведа и водещ в предаването "Нашият ден" на програма "Христо Ботев" на БНР Светлозар Желев. В беседата ще..

публикувано на 02.02.25 в 10:32