Националният фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ постави началото на честванията по повод 70-годишнината от основаването си. Направи го с три концерта в три поредни вечери. Събитията бяха планирани за 2021 г., когато беше и 70-ият рожден ден на Ансамбъла, но бяха отложени поради ситуацията около Covid-19. Според Георги Андреев – директор на НФА и главен диригент, целият колектив е бил изключително мотивиран при подготовката на спектаклите, приети изключително добре от публиката.
„Такова нещо не се е случвало от поне три десетилетия – казва г-н Андреев пред Радио България. – Толкова мащабен отзвук и присъствие на Ансамбъла в концертния живот на столицата и страната не е имало от края на 80-те години на м.в. Представихме три съвършено различни програми, и трите вечери – пред пълна зала № 1 на НДК, което само по себе си също е уникално.
Беше грандиозно, както подобава на тази сериозна годишнина. С първия концерт, озаглавен „Началото“, поставихме акцент върху емблематични образци от репертоара, създадени от основателя Филип Кутев, Маргарита Дикова (хореограф), композиторите Михаил Йорданов, Красимир Кюркчийски. Открихме концерта с „Тракийска сватба“ на Филип Кутев – мащабно музикално-танцово платно, което беше напълно възстановено за този концерт. Нарекохме втората програма „Пътят“, тъй като през 1951 г., когато е създаден Ансамбълът, наистина се поставя началото на пътя, по който вървят и до днес народните хорове и ансамбли в страната. В тази програма ни гостуваха фолклорните ансамбли „Пирин“ и „Тракия“, на които дължим специални благодарности, а ние представихме три нови премиерни танца, създадени от нашия хореограф Ивайло Иванов. Третият концерт – „Наследството“, за мен лично беше най-интересен. В него взеха участие ученици от Националните училища по фолклорни изкуства в Котел и Широка лъка, както и от Националното училище за танцово изкуство – София. Те са следващото поколение талантливи хора, които ще посветят живота, времето, уменията си на изкуството, базирано върху българската културна традиция.“
Един от най-атрактивните музиканти в последната вечер е бил необикновено талантливия 6-годишен гайдар Стефан Иванов. Участие е взела и Петя Панева – тазгодишният победител на „Гласът на България“.
Преди време Петя е била част от Ансамбъла и сега с радост се е присъединила към празничните програми с изпълнението на общо шест песни, аранжирани специално за случая от Георги Андреев.
„Специални гости, държа да отбележа, бяха музикантите от „Кварто квартет“ (отново в третия концерт) – продължава диригентът. – Те през цялото време бяха на сцената и свириха с нас, което придаде нова, различна и много по-обемна звучност. В заключение искам да кажа, че цялата 2022 г. посвещаваме на празничния повод.
С тези три концерта поставихме началото на нашето национално турне, което обхваща девет града – Пловдив, Варна, Бургас, Търново, Шумен и др. като предпочитаме големите пространства на откритите сцени. И една идея, която споделям за пръв път, тъй като е съвсем нова – възнамеряваме да завършим с голям концерт в началото на декември, отново в зала № 1 на НДК. При това с програма, различна от вече представените през годината.“
Снимки: Facebook/PhilipKoutev/
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка Савова". Събитието се организира от фондация "Кичка Савова ", чийто председател е Стефка Здравкова,..
Излезе първата „Книга на песните на ЕС“ (The EU Songbook), която съдържа по 6 песни от всяка от 27-те страни членки на ЕС и химна на общността "Ода на радостта", предава БТА. Песенният сборник е датски проект с нестопанска цел и няма финансови връзки..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Нашумялото дуо Молец поставя финал на турнето си из страната с грандиозен спектакъл. На 21 ноември в "Арена София" Крис Макаров и Юли Славчев ще ни..