Нов игрален филм пресъздава революционното дело на поета публицист Христо Ботев и чрез малко известни факти си поставя за цел да припомни величавия му подвиг. Кинематографичната творба под режисурата на Максим Генчев има своята премиера на 3 март.
„Ботев” проследява събитията от 1876 г.
След пет столетия под османско владичество българите са изправени пред съдбовен избор – свобода или смърт. Няколко млади революционери се събират на румънска земя, за да съставят план за освобождението на България чрез въстание, подготвено от вътрешните комитети и със спомоществователството на емиграцията. Христо Ботев – поет, вестникар и учител, захвърля перото и повежда двеста смели мъже в помощ на своите въстанали събратя. Предрешени като обикновени пътници, революционерите се качват на австро-унгарския кораб „Радецки”, отвличат плавателния съд и принуждават капитана да акостира на козлодуйския бряг на река Дунав...
„Ние изцяло следваме опита за биография на Христо Ботев от първия романист в България – Захари Стоянов – разказва режисьорът Максим Генчев пред БНР. – Ботев е бил поет и публицист, притежавал е финес, който писателят описва много добре. Филмовият материал е селектиран от книгата „Христо Ботйов. Опит за биография” в контекста на нашето разбиране и материални възможности, защото не можем да вкараме целия му живот в два часа.”
В ролята на революционера влиза младият актьор от театър „Сфумато” Деян Жеков. Щастливо съвпадение е фактът, че бургазлията израства на ул. „Милин камък” – името на местността, станала арена на първото сражение на Ботевата чета.
„Деян е неповторим, едвам го озаптявах – казва Максим Генчев. – Той е изцяло в ролята, затова и му позволих да изиграе каквото му е на душата. Той носи Христо Ботев в себе си.”
Актьорът споделя, че приема ролята, защото има смисъл да се говори за хора като Христо Ботев – „смел, свободен и огорчен човек, който вярва в нещо по-голямо от самия него и готов да се пожертва в името на тази вяра”.
„Поканата дойде, след като режисьорът гледал представлението „Солунските съзаклятници” с участието на мои приятели студенти и му допаднала тяхната игра – продължава Деян Жеков. – И тъй като темата има много допирни точки, ги попитал дали познават актьор, който не само има някаква прилика с Христо Ботев, но и се интересува от него. Скоро след това се срещнах с Максим Генчев, направихме два кастинга и той ми каза, че е доволен от видяното. Аз, от своя страна, му споделих, че Ботев е любимият ми поет, че го обожавам и чета от дете. Казах му обаче, че трябва да помисля за ролята, защото отговорността е огромна. Накрая дадох всичко от себе си и се надявам поне малко да съм успял, въпреки че Ботев е човек, който не може да се представи в пълнота.”
Филмът „Ботев” е заснет с даренията на много родолюбиви сънародници у нас и в чужбина и в партньорство с БНТ. „Идеята е да бъде от хората за хората”, добавя Деян Жеков. В масовите сцени – превземането на кораба „Радецки”, слизането на Ботевата чета на българския бряг, гибелта на революционера на връх Околчица, безвъзмездно се включват и множество доброволци от патриотични клубове в цялата страна, които идват за снимките с четническо облекло и оръжие.
След премиерата в кината филмът ще бъде прожектиран и в училищата. „Планираме това да се случи първо в учебните заведения, които носят името на националния ни герой”, казва Максим Генчев. Режисьорът е категоричен, че ще продължи чрез филмовото изкуство да разказва и за други български герои.
Съставил: Диана Цанкова по интервюта на БНР-Бургас и БНР-Стара Загора/
Снимки: FB/БОТЕВ-игрален-филм
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо..
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в..