Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Достойни за свобода“ – нова експозиция на Националния военноисторически музей

Снимка: НВИМ

Ден след Националния празния празник на България – 3 март, в Националния военноисторически музей в София беше открита изложбата „Достойни за свобода“, посветена на хилядите българи, извоювали свободата на България в Руско-турската война (1877-1878). Експонатите в нея ни връщат в събитията отпреди 144 години и припомнят подвига на десетки опълченци, участвали в боевете при Стара Загора, Шипка и Шейново и ролята на доброволческите чети, медицинската помощ и преводаческата дейност във войната. 


Сред най-любопитните експонати са револвер и джобен часовник на поп Петър Драганов, осветил Самарското знаме, а също сабя, пушка, архив и отличия на главния лекар на Българското опълчение д-р Константин Бонев. Изложен е и символичният ключ на паметника на връх Шипка, поднесен на цар Борис III при откриването на монумента, както и единственото оцеляло знаме на българска доброволческа чета във войната. Изложбата  може да бъде разгледана до 30 юни 2022 година.

Припомняме, че за първи път от години насам вратите на Националния военноисторически музей останаха затворени на Националния празник на България – 3 март. Решението беше взето в знак на солидарност с Украйна и с напомняне, че в ситуация като днешната е от изключителна важност как осмисляме историята и се учим от уроците на миналото.

Снимки: НВИМ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Посолство на България в Рим / Фейсбук

Академични зографи изрисуваха православни сцени в католически храм в Салерно

При реставрацията на католическата църква "Мария Сантиссима дел Розарио ди Помпей" в гр. Салерно, Италия, храмът бе зографисан с два православни стенописа, съобщи във Фейсбук посолството на България в Рим.  Стенописите с Тайната вечеря и..

публикувано на 06.02.25 в 11:13

Църковен календар – 6 февруари 2025 г.

На 6 февруари Православната църква почита един от т. нар. апостолски мъже – ученици на Христовите апостоли – преподобни Вукол, епископ Смирненски, честваме и п реподобни Варсануфий Велики и Йоан Пророк – живели аскетически в манастира на Авва..

публикувано на 06.02.25 в 06:00

Митрополит Антоний за Православието като духовен мост между културите

Преди близо 40 години, Българските православни църковни общини (БПЦО) в Западна и Средна Европа били обособени в няколко града – Будапеща, Мюнхен, Виена, Стокхолм, Малмьо, Осло и Париж. Първоначално, седалището на българския Западноевропейски..

публикувано на 05.02.25 в 13:40