Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната в Украйна

Обсъждат се мерки за подкрепа на българския туризъм в условия на война

Снимка: photo.unian.info

В контекста на бежанската вълна и трите трудни години, свързани с последиците от пандемията и войната в Украйна, българската държава активно обсъжда мерки за подкрепа на туризма в идните месеци.

По данни, цитирани от министъра на туризма Христо Проданов, около 350-400 хиляди организирани туристи от Русия няма да дойдат в България. В тази връзка туристическото ни ведомство възнамерява да пренасочи средствата, предвидени за реклама на пазарите в Украйна и Русия, към съседните ни държави Северна Македония, Румъния и Сърбия. В момента се обсъждат и начини за привличане на туристи от Германия и други страни, за сметка на тези, които попаднаха във войната.

Във връзка с безпрецедентната бежанска вълна, която заля и България, председателят на Комисията по туризъм към Народното събрание д-р Илин Димитров заяви, че украинските граждани у нас ще получават статут по ускорена процедура до един месец, за да могат да останат и да работят в страната ни. А хотелиерите, които приютяват украински бежанци в своите бази, ще получават държавна помощ от 40 лв. на бежанец за ден престой. Целта е България да помогне на най-беззащитните хора, които бягат от войната и не могат да се справят сами, като покрие разходите им за храна и подслон, а не някой да печели, тъй като това е морален въпрос, подчертаха участниците във вчерашното редовно заседание на Комисията по туризъм към НС. Но за да се избегнат евентуални злоупотреби с помощите, е необходимо бежанците да бъдат регистрирани у нас. От своя страна, държавата ще следи стриктно за икономичното и прозрачно харчене на средствата на българските и европейските данъкоплатци.

Съставил: Венета Николова

Снимки: photo.unian.info

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

 Църквата

Бял бор на повече от 500 години пазят жителите на родопското село Пчеларово

В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..

публикувано на 20.10.24 в 09:05
Снимка: Д-р Георги Герджиков, Травентурия

България е сред ТОП дестинациите за наблюдение на птици в Европа

По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..

публикувано на 17.10.24 в 10:45

Адреналин, красиви гледки и среща с историята - скално катерене в долината на река Русенски Лом

Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..

публикувано на 09.10.24 в 11:05