На 11 март е първият концерт от програмата на „Мартенски музикални дни“ в Русе. Престижният международен форум ще се проведе за 61 път, а в афиша му са 7 оркестрови програми, 11 ансамблови концерта и 1 оперен спектакъл, съобщават организаторите. Фестивалът продължава до 27 март. Изпълнителите, които ще вземат са над 600, представители на 8 държави – Аржентина, Германия, Франция, Румъния, Литва, Русия, Македония и България.
По традиция откриването е поверено на Русенската филхармония. Под диригентството на маестро Емил Табаков ще прозвучат „Четири скици за голям оркестър“ от Димитър Ненов, Симфонична сюита „Морето“ от Клод Дебюси и Концерт за пиано в сол мажор G dur от Морис Равел. Солист е световноизвестният пианист Симон Трпчески (Република Северна Македония), който ще свири за пръв път у нас.
Сред акцентите в програмата е камерният концерт на Светлин Русев (14.03), който ще представи произведения за цигулка и пиано от Йоханес Брамс, заедно с Вахан Мардиросян. Артисти със забележителна международна кариера, те ще се срещнат с публиката и на 19.03, в концерта на Софийската филхармония. Под палката на Вахан Мардиросян националният ни оркестър ще изпълни увертюра „Ромео и Жулиета“ от Чайковски, Симфония № 2 от Скрябин и Концерт за цигулка от Ерик Корнголд, солист Светлин Русев.
В събота, 12 март, е концертът на ансамбъл Musica Nova с диригент Драгомир Йосифов, посветен на 100-годишнината на композитора Лазар Николов, един от създателите на българския авангард в годините след Втората световна война, автор на две опери, шест симфонии, инструментални концерти, камерни произведения и др.
На 13 март ще гостува Румънският национален симфоничен оркестър с програмата си „Напред... към Класиката“, а на 17 март – атрактивният струнен квартет Vision. Както е записано в професионалната биография на квартета, четиримата музиканти са приели за своя мисия почтеното пренасочване на начина, по който бива представяна и възприемана класическата музика както от традиционна, така и от съвсем нова публика. Те свирят прави и изцяло наизуст, изпълнявайки произведения от световната музикална литература, както и свои композиции. Следващата вечер е концертът на флейтовия квартет Flautissimo и арфистката Весела Тричкова. На 20 март публиката в Русе ще има възможност да чуе Литовския камерен оркестър с музика от Сарасате, Сен-Санс и Дворжак, солист и диригент е виртуозният руски цигулар Сергей Крилов.
В афиша на фестивала са и струнен квартет „Модилиани“, клавирно трио Сергей Догадин (цигулка), Павел Гомзяков (виолончело), Пламена Мангова (пиано), Камерният ансамбъл „Софийски солисти“, Росен Идеалов (кларинет) и Надежда Цанова (пиано)... Единственият оперен спектакъл, включен в програмата (16.03), е премиерата на „Ернани“ от Джузепе Верди, продукция на Държавна опера – Русе. Ще дирижира световноизвестният аржентински тенор Хосе Кура, когото публиката ще чуе и на 20 март, заедно с Цветелина Василева (сопран), в камерен концерт с песни от български и аржентински композитори.
Нека припомним, че „Мартенски музикални дни“ водят началото си от 1961 г. Фестивалът се организира от Русенската община. През годините на сцената му са гостували големи артисти от цял свят, сред които Дмитрий Шостакович, Святослав Рихтер, Курт Мазур, Генадий Рождественский, Миша Майски, Кшиштоф Пендерецки, Патрик Галоа, Жорди Савал и много други. Както и оркестри и камерни състави от световна величина.
Легендарната песен “Клетва” на починалия при инцидент на сцената вокалист на “Щурците” Кирил Маричков ще бъде изпълнена в негова памет от стотици китаристи в рамките на фестивала Sofia Guitar Fest. Отиде си “щурецът” Кирил Маричков..
С концерт на смесения хор при софийския храм “Покров Богородичен” в габровската Художествена галерия "Христо Цокев" ще бъде закрит Празникът на духовната музика. Заедно с Габровския камерен оркестър хорът ще изпълни за първи път у нас три ранни..
Михаела Маринова, която е сред най-успешно реализиращите се млади български изпълнители, издаде нов албум. Тя представи колекцията от десет песни с турне в най-големите градове на България. Заглавието на албума "Черна пеперуда" говори за..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма..