Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българските училища в чужбина ще получат 15 млн. лева от държавата

Снимка: Бранислава Бобанац

Близо 15 млн. лв. са предвидени за финансиране на 257 български неделни училища зад граница през учебната 2022-2023 година. Министърът на образованието акад. Николай Денков утвърди обновения списък на българските неделни училища в чужбина.

В него за първи път влизат 16 неделни училища, които досега са били подпомагани от България само за отделни проекти. От тях 14 са в Европа, основно във Великобритания, Италия, Германия, Франция и Гърция. Българско училище с три подразделения ще обучава деца на Канарските острови в Испания – Тенерифе, Гран Канария и Лансароте. В Ротердам (Нидерландия) също четат и пишат на български език. В Северна Америка ще се финансират две допълнителни училища – в САЩ и Канада, съобщиха от ведомството. Уточниха също, че по желание на Асоциацията за интеграция и благосъстояние „Балкан-Мадрид“ от списъка са отпаднали две училища в Испания - във Фуенлабрада и в Мадрид, а учениците им ще продължат обучението си в други училища на организацията.

През тази учебна година зад граница работят общо 373 български неделни училища. От тях 243 се подпомагат дългосрочно от държавата. Други 130 се финансират частично по Националната програма „Роден език и култура зад граница“. Програмата подкрепя отделни проекти, свързани с популяризиране на езика, историята и културата на България.

В последните 12 години броят на децата и младежите в българските неделни училища е нараснал почти 10 пъти. В настоящия момент в 43 държави на шест континента се обучават над 35 000 деца от 4-годишна възраст до кандидат-студенти.

За първи път през тази година се предвижда да се изготвят обучителни програми за децата в предучилищна възраст в българските неделни училища и електронни материали за тях, съобщиха от Министерството на образованието и науката, което подпомага организационно, методически и финансово заниманията на децата.

Възпитаниците на българските училища зад граница имат възможност да се явят на изпит и да получат сертификат за владеене на български език по Общата европейска езикова рамка, с който да продължат образованието си в България. Има възможност висши училища да зачитат оценката от сертификата с минимално ниво В2 като балообразуваща за отделни специалности.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За българското училище "Родна стряха" в Кипър - или как трудностите раждат надежда

Всяко българско училище в чужбина има своята история, а тази на училище "Родна стряха" в Кипър започва през 2015 година. В основите му е вградена мечтата на един български учител – когато един ден българските деца решат да се завърнат в родината си,..

публикувано на 07.04.25 в 08:10

Български учители дискутират в Лондон ролята на изкуствения интелект в образованието

Международна конференция на тема "Изкуствен интелект в образованието: Пътят към иновативно преподаване и учене" събира в Лондон над 50  преподаватели от българските училища по света. Организатор на събитието, което се провежда на 4 и 5 април т.г...

публикувано на 04.04.25 в 06:55
Празник на училище

Български фолклорен концерт събира и млади, и стари в Лондон

Вълнуващ фолклорен спектакъл ще събере на една сцена в Лондон талантливи деца и възрастни, посветени в мисията да съхранят българската култура и българските си традиции на 4 април 2025 г. (петък). Часът е 19:30, а мястото на срещата е Mycenae House, 90..

публикувано на 30.03.25 в 11:30