Държавата е в колапс, няма реални решения в нито един сектор, хората се притесняват как ще си изхранват семействата, как ще си плащат сметките – казват производители на картофи от гр. Самоков, които днес излязоха на протест пред Министерството на земеделието. Като причина за недоволството им е регламент, гласуван от Европейската комисия (ЕК), според който трапезните картофи се изваждат от обвързаната подкрепа. В обхвата й остават единствено картофите за нишесте. Така производителите на картофи у нас остават без каквато и да е подкрепа на прага на новия аграрен сезон. Готовност за протестни действия те обявиха още в средата на м. февруари. „Ние в момента нямаме нищо, борим се година за година, ден за ден, за да оцелее нашето производство. Всички сме пред фалити, в сектора ще оцелеят само най-силните, тези, които имат странични доходи, на които да разчитат“ – казва Екатерина Чолакова, производител на картофи от Самоков.
По думите й, това са проблеми трупани от 15 години в сектор Земеделие, за които държавата не е намерила решение. „Ние влагаме труд и средства в една бездънна яма. Сега, след този протест, аз и мъжът ми ще решим какво да правим, а изходът е да продаваме всичко, да качим децата в колата и да заминем за чужбина и да полагаме непосилен труд в чужда държава“ – казва Екатерина Чолакова:
„А подпомагане за картофопроизводството няма да има от другата година, защото Брюксел смята,че има свръхпроизводство на картофи и затова тези земеделци няма да получат подпомагане. Но в България такова производство няма, картофите, които се продават у нас са основно от внос. Реално цялото количество картофи, които се произвеждат в България могат да задоволят нуждите само на един град като Пловдив и то само за два месеца. Разчита се само на вносна продукция. Преди две седмици се видяхме със зам.-министър Момчил Неков. Увери ни, че те искат да работят тъкмо с нас – реалните производители, а не през асоциациите. Имахме среща и със съветника на президента г-н Николай Копринков, прие присърце нашите проблеми, надяваме се и те да откликнат.
До момента обаче няма реално решение на нашите искания. Отпускат се в групи частични помощи от 150- 160 лв. но това е несериозно. Ние не сме стока, ние сме хора с реални проблеми и искаме сериозно отношение към нашия труд. Колегите от община Калояново, които също протестираха вчера, продължават комуникациите си с Парламента. Имало е Комисия по земеделие и една част от тях са били там, а други в Министерството на земеделието. Протест на картофопроизводители се провежда днес и в Кюстендил.“
В "България днес" на 16 април слушайте: 02:18 Актуално от България и сънародниците по света 07:43 Прогноза за времето 13:35 Един век след най-бруталния терористичен акт в българската история –..
В четвъртък , 17 април, ще бъде предимно слънчево. След обяд над планинските райони в западната половина от страната ще има временни увеличения на облачността, но само на изолирани места там ще превали краткотраен дъжд. Вятърът ще е от..
Министерският съвет прие и внася за обсъждане в парламента промени в Наказателния кодекс, с които се завишават санкциите за изтезания на животни и се добавят нови, по-тежки наказания, когато стореното е заснето с цел разпространение. Когато..
През 1992 година едно дете от Грузия събира целия си живот в малка черна платнена торбичка, за да избяга от ужаса на бомбите…Войната през очите му –..
Изпълнителната агенция за българите в чужбина отваря врати за любопитните към книжното ѝ богатство. От там уточняват, че книжният фонд на..
В "България днес" на 16 април слушайте: 02:18 Актуално от България и сънародниците по света 07:43..