Актуалната тема в България продължава да са пристигащите от Украйна бежанци. Идвайки в България, те намират подслон и храна, но има и такива, за които това далеч не е достатъчно. Става дума за децата и хората със специални потребности, които остават почти без никакви грижи от страна на държаватани.
Хиляди километри до границата и обратно, стотици сигнали и писма до държавните институции, които нехаят за състоянието на изпадналите в нужда, събиране на средства за закупуване на специални храни, осигуряване на инвалидни колички, помощни средства и линейки – това е ежедневието на Аделина Банакиева.
В България няма нито един център за палиативни грижи, където временно биха могли да се настанят идващите деца със специални потребности. Липсват лекарства, протоколи, линейки, няма никакви условия за пристигащи украинци с ХИВ, инвалидност, онкологични заболявания, твърди Банакиева.
„Проблемът е системен, просто сега излезе на дневен ред и се видя много остро – обяснява Аделина. – Необходима е много сериозна промяна на законодателството, защото положението е критично. От самото начало на войната в Украйна сме дълбоко ангажирани и основното, което се опитваме да направим е по някакъв начин да изкараме тези хора извън България, за да ги спасим от нашата невоенна действителност.“
Доброволци с увреждания са готови да застанат на границите на България с инвалидните си колички с плакати „Моля ви, не идвайте в България, хора с увреждания!“.
„Опитваме се чрез заплахата за този пърформанс да предотвратим идването на тези, които от войната в Украйна ще дойдат във войната със здравната ни система. Те не заслужават това. Молим се да не идват такива хора в България, защото тук нямаме условия да им помогнем. Безпомощността ни е продиктувана от ежедневието на хората с увреждания тук – признава Аделина Банакиева. – Ние нямаме достъпна среда, почти нямаме и хотели, в които да настаним тези хора. Да не говорим за липсата на социални услуги, липсата на лечение, липсата на всичко.“
За да могат бежанците със специални потребности, пристигащи от Украйна, да получат необходимите им медицински грижи, те трябва да кандидатстват за получаване на статус за международна закрила. За това е необходимо да се обърнат към съответния областен кризисен щаб.
„Много бих желала да се обръщат към тях, а не към нас. Само че в един момент, след опит да контактуват с държавата всички опират до доброволците. А ние докога ще издържим, не знам – признава Аделина Банакиева. – Молим да се учреди единен номер на щаб, който компетентно да отговаря за хората със специални медицински нужди и хората с увреждания и с който доброволците да се свързват директно и бързо, когато видят в България бежанец от война, човек с увреждане, човек със специални нужди.“
Снимки: архив, Facebook /Аделина Банакиева, Pixabay
Заупокойна панихида за Архангелова задушница беше отслужена от патриарх Даниил във Военния музей-костница на софийските Централни гробища. В посланието си той заяви, че днес спомняме паметта на всички наши воини: “ Те са пример за всички нас и са..
В Генералното консулство във Валенсия днес е постъпил сигнал за още един български гражданин, който е в неизвестност след наводненията, съобщи БНТ. По случая се работи заедно с компетентните власти. Установена е връзка с четирима от търсените..
Близо половината безработни до 29 годишна възраст у нас имат средно образование, показват най-новите данни на Агенцията по заетостта. В бюрата по труда в тази възрастова група са регистрирани 17 350 души – от тях 7570 със средно образование, а..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
Новата работна седмица започваме разнообразно и с надежда за по-успешна, развита и светла „България днес“. Ще поговорим..
В "България днес" на 5 ноември отново обговаряме политическата ситуация след извънредните парламентарни избори на 27 октомври...