Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задържането на Борисов – показна акция или крачка в борбата срещу корупцията в България

Снимка: БГНЕС/МВР

24-часовия арест на бившия премиер Бойко Борисов, финансовият министър в последния му кабинет Владислав Горанов и шефа на правителствения пресцентър Севдалина Арнаудова на 17 март е водеща вътрешнополитическа тема в България, а сагата с взаимни обвинения между прокуратура и МВР продължава. Дали обаче правителството ще успее да докаже, че прави крачки към реализация на обещанието, с което партия „Продължаваме промяната“ спечели лидерска позиция в управлението, а именно „нулева толерантност към корупцията“, предстои да разберем.

„Като триумф на безправието, безсилието и подмяната“ обаче определи арестa на тримата юристът Любомир Талев пред сайта Novetica и уточни: „Безправие, защото пред обществеността така и не бяха представени доказателства и аргументи, което налага неотложността да бъде арестуван един човек, без санкция на независимата съдебна власт... Триумф на подмяната, защото т.нар. „партии на протеста“ дойдоха на власт с обещание за правосъдна и съдебна реформа, за законност, за утвърждаване на правовата държава, за гарантиране независимостта на съдебната власт. В същото време виждаме точно обратното.“

В интервю за БНР, депутатът от ГЕРБ Дани Каназирева заподозря, че арестът на Борисов е вследствие на поръчка, при това от действащия министър-председател Кирил Петков.

Председателят на парламентарната група на „Демократична България“ Христо Иванов от своя страна счита, че тези действия на органите на реда е трябвало да се случат, тъй като има „страшно много въпроси към Бойко Борисов“ и другите задържани, за които не е имало отговор.

Опитът на бившите управляващи от ГЕРБ, и настояща най-голяма парламентарна опозиционна сила, да представят случилото се като битка между лошата държава и добрия Борисов, едва ли ще се увенчае с успех, прогнозира политологът Страхил Делийски:

„Със сигурност ще повлияе като стимул за сплотяване на партията. Само преди седмица, на своя конгрес, от партията заявиха, че ГЕРБ е Борисов и Борисов е ГЕРБ. Всяка общност реагира по този начин, когато е под заплаха. Партията обаче няма как да расте, защото Борисов е онова, което ги държи живи, но им пречи да се развиват в една динамична политическа среда.“ В интервю за БНР Пловдив политологът отчете още, че малък сплотяващ ефект от акцията е налице и за управляващата коалиция.

„Не виждам какво спечелиха от това, освен че за пореден път казаха – ние сме добрите, прокуратурата е лоша“ – заяви своята гледна точка по случая политологът Димитър Ганев, коментирайки действията на МВР.

„Трябва да имаш неопровержими доказателства, за да предприемеш подобно нещо, при това „по неотложност“. В момента, в който изтекоха 24-те часа, политическият ефект от задържането е, че се стигна до частична реабилитация на ГЕРБ и Борисов. Не знам какво са си представяли управляващите, но стореното, има силата да се върне като бумеранг.“

Според вицепремиера и министър на финансите Асен Василев обаче излизането от ареста на Бойко Борисов и на Владислав Горанов без повдигнати обвинения е „провал на прокуратурата, а не на правителството".

„Виждаме отказ на прокуратурата да образува досъдебно производство и да започне събиране на доказателства – убеден е той. – Няма значение как се казваш, за всички трябва аршинът да е еднакъв. МВР извърши нормално следствено действие. Този процес ще продължи. Прокуратурата не е отказала да образува досъдебно производство, чака допълнително информация.“

Съставил: Йоан Колев

Снимки: БГНЕС


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България в бъдещето – регионален технологичен център

Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации обединява над 80 български и международни компании, които си поставят една глобална цел – да утвърдят страната ни като център за развитие на технологиите. И за да постигнат тази своя..

публикувано на 30.10.24 в 12:15

Български и френски полярници разказват за предизвикателствата в Антарктида

Посолството на Франция и Френският институт в България, в партньорство с Френския полярен институт "Пол-Емил Виктор", Българския антарктически институт, Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Българската национална телевизия организират..

публикувано на 30.10.24 в 06:10

Избирателната активност на парламентарните избори е близка до 39%

След отчитането на всички секционни протоколи избирателна активност напарламентарните избори от 27 октомври е 38,94%, съобщиха от Централната избирателна комисия (ЦИК). Числото може да се промени след повторното преброяване.  При 100%..

публикувано на 29.10.24 в 10:15