София отново е домакин на фестивала за екстремни спортове и филми, туризъм, екология и активности сред природата „Дни на предизвикателствата“. След двегодишна пауза, породена от Covid пандемията, официалната програма на 16-то издание започва на 29-ти и ще продължи до 31 март с нова локация – кино „Люмиер“, обясни за Радио България главният организатор Любомир Попйорданов, председател на Асоциация „Планини и хора”.
И допълни: „Това не е просто фестивал, това е среща на общност от хората, които пътуват по различен начин през живота в търсене на адреналин и други хоризонти“.
Изпреварващо събитие е конференцията на тема „Планините: красота и предизвикателства“ на 28 март, домакин е Френският институт у нас. Участие ще вземат френски и български изследователи, планинари и скиори, министърът на околната среда и водите Борислав Сандов и посланикът на Франция в България г-жа Флоранс Робин. Акцент в програмата е представянето на най-новите научни изследвания за състоянието на Алпите и на Седемте рилски езера.
За първи път в историята на фестивала има дневна и вечерна програми, събитията от които започват на 29 март. Дневните кинопрожекции са с вход свободен. Вечерната програма е съставена от премиерни за България заглавия, среща с официалните гости на събитието и представяне на годишните обзори на най-атрактивните състезания у нас – триатлонът „Лъвско сърце“, планински маратони „Пирин Ултра“ и „Дунав Ултра“, „Байк и рън за Чепън“.
„В този фестивал бих откроил гостуването на една френска легенда – Антоан льо Менестрел, който на 30 март ще представи спектакъл на „вертикална хореография“ L`Ámant („Любовникът“) на живо върху фасадите на няколко знакови сгради на площад „Славейков“ (събитието е от 17.30 часа). Същата вечер ще анонсира и филма L'ESCALADE LIBÉRÉE („Разкрепостеното катерене”), посветен на неговата любима скала Buoux в Южна Франция, където са създадени едни от най-трудните катерачески турове на 90-те години.
Филмът проследява промяната в развитието му като човек и артист, превръщането на катеренето от изключителен индивидуален спорт в изкуство за група хора, които създават спектакли по целия свят“ – разказва Любомир Попйорданов.
Това ще бъде второ гостуване на Менестрел в „Дни на предизвикателствата“ и трето в страната ни. През 2008 година френският „поет на вертикала“ представи свой спектакъл върху фасадата на Галерията за чуждестранно изкуство в първото издание на Нощта на музеите в българската столица.
Френско-американският филмов продуцент Люк Харди ще представи в София филма си „The Pursuit of Endurance”. Документален разказ за потъналия през 1915 г. под ледовете на Антарктида кораб Endurance, който само преди броени дни беше открит почти непокътнат.
А Стефан и Максим Иванови ще разкажат на публиката за приключението да преплуваш Атлантическия океан, достигайки своя „Неверест”.
„Всички приключения, за които ще говорим, изграждат лидери, а ние в България имаме нужда от лидери“, убеден е Любомир Попйорданов.
Природата и туризмът са почвата, на която се заражда това желание да избягаш от ежедневието си, да откриеш границите на възможностите си. Ковид пандемията обърна страницата за туристическия отрасъл и той никога няма да бъде същият, заявява Попйорданов, който от края на миналата година е съветник на министъра на туризма Христо Проданов. И допълва, че войната в Украйна също променя безвъзвратно ситуацията за родния туризъм.
„Все по-малко хората ще искат да пътуват в големи групи. Все повече ще се търсят и ценят личните и реални изживявания, качеството, пространството и тишината. По време на пандемията бяхме силно изолирани, лишени от социални контакти и сега ще бъдем много по-внимателни с кого общуваме, защото се научихме да ценим времето си. И българският туризъм трябва да се промени в тази посока – качество, повече внимание към личността и най-вече да погледне към българския туристически пазар. Това е основният пазар, на който ние можем да имаме успехи. Три-четиридневни екскурзии вътре в страната ще са нещо, което все по-често ще наблюдаваме. Затова трябва да създадем необходимите възможности, продукти и да наситим информационната среда за тях.
Трябва да се научим да разказваме за България, защото смятам, че нямаме толкова голям проблем с продукта, колкото с неговата комуникация“ – категоричен е Любомир Попйорданов, за когото дните на предизвикателства очевидно ще продължат и след края на месец март.
Снимки: predizvikatelstva.com, Facebook /@dninapredizvikatelstvata, institutfrancais.bg, БГНЕС
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в Габрово. Тазгодишната тема на изложбата – “Мостове”, включва два аспекта, пояснява д-р Нели..
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път..