История, достойна за филмов сюжет – така накратко може да опишем живота на този наш сънародник, реализирал се успешно отвъд Океана. Годината е 1999. Едва завършил математическата гимназия в София, българинът Огнян Гаврилов заминава за страната на неограничените възможности. Днес той е един от най-добрите адвокати в района на Сакраменто, щата Калифорния, работи в собствена кантора с офиси в градовете Сакраменто и Лос Анджелис. Щастливо женен за китайка, баща на две деца, които носят красивите български имена – Найден и Рада.
„Кантората работи от 2009 с екип от 20 души. Сред клиентите ни са финансови и държавни институции, международни компании, както и частни лица“ – разказва Гаврилов в интервю за Радио България. Не скрива гордостта си, че през 2020 година е избран за съдебен адвокат на годината в района на Сакраменто сред 14 000 колеги.
Не са едно и две делата оставили сериозна следа в адвокатската му практика, но българинът откроява едно с широк обществен отзвук:
„През 2020 се наложи да съдя губернатора на Калифорния, затова че заради пандемията затвори ресторантите и фризьорските салони, защото допринасяли повече за разпространението на заразата от други публични обекти и бизнеси. Благодарение на това дело, тези обекти в района на Сакраменто отвориха три седмици и половина по-рано, отколкото тези в останалата част от щата.“
В България дейността на съдебния адвокат е слабо позната, тъй като за нуждите на съдебния процес у нас, не се налага присъствието на такъв човек. Американската съдебна система обаче се базира на практиката произволно избрани представители на общността да решават нечия съдба. Така в Щатите всеки може да се превърне в член на подобно жури и да реши какъв ще е изходът от дадено дело, на база изложението и аргументацията на съдебния адвокат.
Благодарение на своя авторитет и позицията му на вицепрезидент и съосновател на Славянско-американската търговска палата (САТП), Огнян Гаврилов постига и друг триумф – успява да наложи обявяването на Ден на славянското наследство в Калифорния, при това именно на 24 май. Това се случва през 2013 година.
„Продължава да е работен ден, но е мой проект, който се радвам, че успях да осъществя“ – признава с гордост адвокатът и допълва:
„Славянско-американската търговска палата (Slavic American Chamber of Commerce) обединява поляци, украинци и руснаци и техните бизнеси, както и бизнеси на други националности, които искат да работят със славянската общност. Числеността на славянската общност в щата е над 1 млн. души. Само в Сакраменто те са около 200 000.“
Търговските палати в Съединените щати не се финансират със средства от държавата, а се издържат изцяло от членски внос. Срещите и събитията, които организират, имат за цел да свързват бизнесмени от различни сфери, които могат да си сътрудничат в бъдеще.
Огнян Гаврилов посвещава сериозна част от времето си на различни каузи, обединяващи българската общност в района. Наскоро бе избран за президент на нова неправителствена организация, която да сближи българите от всички 13 щата, които попадат в окръга на Генералното консулство на България в Лос Анджелис. Макар все още да е в процес на учредяване, организацията вече е набелязала инициативи, които да направят българската общност по-разпознаваема сред американците. Плановете им включват изграждането на паметник на кирилицата, провеждане на български кинофестивал в Лос Анджелис, както и ежегодни награди в областта на културата, образованието и науката. В най-напреднала фаза е работата по паметника – създаден е макет от скулптора Бронислав Ликоманов, очаква се българското консулство да съгласува мястото, на което ще бъде поставен.
„Работим с консулството и за български филмов фестивал – поясни Огнян Гаврилов – Очакваме да ни помогнат да намерим филми. Подобно събитие организирах през 2013-14 в Сан Франциско и основен проблем беше именно намирането на филми. За съжаление кинофестивалите са губещи и от тях не се печелят пари. Спонсори пак ще бъдем ние, които сме в основата на неправителствената организация. Предполагам, че ще е в рамките на 2-3 дни, като сега планираме да добавим и награда за участвалите продукции.“
Сънародникът ни се надява тази идея да се осъществи до няколко месеца. Вече се работи и по регламента за наградите в областта на културата, образованието и науката. Вероятно победителите ще се определят от жури, което ще избира между номинации, предложени от българите в консулския окръг, поясни Огнян Гаврилов.
Снимки: личен архив, bulgarica.com, Facebook / Consulate General of Bulgaria in Los Angeles
Нидерландката Естер Вилемс продължава да привлича хора от различни градове и националности в своя клуб за български народни танци, създаден в Хага и носещ името "Зора". Основан е през 2017 година и още тогава в него се записват 13 души, които с..
Преживяваше в междинен свят, издигнат над дребнавостите на материята, ала с допусната до Божия промисъл душа. С прилепени до земята нозе отваряше сърцето си за птиците и слушаше с наслада гъшия хор. А в белотата на картона привиждаше лицата на велики..
След като посвещава 23 години от живота си на Кралския военноморски флот, британецът Дарен Картър решава да се уволни през 2013 г. Признава, че в продължение на години се е носил без посока през "бурните води на живота" - от работа..