Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България има предостатъчно слънчоглед, но търсенето диктува цената на олиото

Снимка: БГНЕС

Само пpeди мeceц и половина очакванията на водещи анализатори на световните стокови борси бяха за завишен с над 2 милиoнa тoнa изнoc нa cлънчoглeдoвo мacлo oт страните от Чepнoмopcĸия peгиoн, който да достигне дo 13,5 млн. тoнa. Сeгa обаче въпpocът e ĸoлĸo щe бъдaт зaгyбeни пopaди ĸoнфлиĸтa в Украйна – казват експертите. Те ca ĸaтeгopични, че кoмпeнcиpaнeтo нa дeфицитa чpeз нaмиpaнeтo нa дoпълнитeлни ĸoличecтвa нa aлтepнaтивни pacтитeлни мacлa щe бъдe иcтинcĸoпpeдизвиĸaтeлcтвo зa пaзapa, ĸoйтo ce cблъcĸa c oгpaничeнo пpeдлaгaнe oщe пpeди cъбитиятa в Уĸpaйнa.

„Търсенето в света е огромно, а България е голям производител на слънчоглед, мощен преработвател, имаме супер развит сектор и на практика имаме количества олио, с които да залеем страната. Но при свободен пазар, при износ, се получава и тази вариация с цените” – обясни преди дни в интервю за БНР-Варна Валентин Иванов, председател на Държавната комисия за стокови борси и тържища. И въпреки че в страната има достатъчно слънчогледово семе за производство на олио за тази и следващата година, търсенето се покачи, хората тръгнаха масово да купуват, а това веднага се отрази на цената, която достигна нечувани върхове от над 7 лв. за литър. Затова преди седмица вицепремиерът и министър на икономиката Корнелия Нинова отправи призив към българските граждани да не се презапасяват с олио, защото така сами си вредят като потребители. „Блъсканица и бой за евтино олио, извилите се огромни опашки, това е изкуствено създадено напрежение. Твърдо и категорично сме решили държавата да се бори със спекулата” – подчерта Нинова.
Имаме средна цена на едно 4,70 лв. за литър олио, по магазините то се продава между 5 и 7 лв., като има и олио под 5 лв. В момента не се налага преустановяване или ограничаване на износа, но ако се наложи да се гарантират интересите на обществото, може би ще се отиде и към такива мерки” – уточни председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Валентин Иванов:

„В момента имаме нормален пазар на олио. При тази мощна конкурентна среда търсенето изостава от количествата на предлагане. На практика и да искате, няма как да продавате в големи граници, заради неплатежоспособността на потребителите. Има търговци, които се опитват да продават на максимум цени, но в крайна сметка не се получава. Затова наблюдаваме такива ценови равнища и при тази цена на слънчогледа – най-вече заради очакванията, че следващата година ще има много по-малко слънчоглед, тъй като каквото и да стане с войната в Украйна, няма да имаме пролетна реколта от там. Т.е. 3 млн. тона слънчоглед, които произвежда Украйна, няма да ги има, а нищо не се знае и за поведението на Русия, тъй като и тя е много голям производител – най-големият на зърно и един от най-големите на слънчоглед. Всичко зависи от войната. Ако допуснем, че тя свърши до един месец, септември може да наблюдаваме съвсем различни тенденции на пазара на зърно и на слънчоглед. Непредвидима е ситуацията и не трябва да се правят прибързани прогнози.”

Случилото се с цените на олиото по магазините в България, много прилича на това, което се случи с цените на сиренето в началото на кризата през 2020 г., коментира ректорът на Техническия университет във Варна Евгени Стоименов. Според него връзката е в желанието за спекулативно увеличаване на цените, скрито зад аргумента за увеличени разходи за суровина.

„Проблемът със сиренето беше решен буквално в рамките на един ден, като беше освободен част от държавния резерв. Цените бяха свалени в рамките на един ден, беше обновен държавният резерв, като беше закупена нова продукция на два пъти по ниска цена и бяха „издърпани ушите” на спекулантите. А що се отнася до поскъпването на цената на друг артикул – тоалетната хартия, то беше в резултат на прекъсване веригите на доставки и няма нищо общо с недостиг на суровина или високи цени. Във времето когато тя изчезна от пазара, складовете на производителите бяха пълни с целулоза, а тази суровина беше ударила ценово дъно на световните стокови борси.”

Съставил: Гергана Манчева

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Снимка: Facebook / Празник на пеперудите

Празникът на пеперудите в Полска Скакавица събра любителите на дивата природа

Край водопада на с. Полска Скакавица, Кюстендилско, любителите на пеперудите и дивата природа се събраха на "Празник на пеперудите", за да наблюдават един от най-красивите природни феномени по река Струма. Водопадът е висок около 50 метра и се нарежда..

публикувано на 07.07.24 в 10:05

Eвропейска седмица на кинологията в Бургас

Бургас е домакин на петнадесетата Европейска седмица на кинологията, съобщи БТА. Тя започва от 6 юли в района на Конна база в Морската градина и се организира от Българския републикански киноложки съюз, съвместно с Общината. Международният..

публикувано на 06.07.24 в 08:10

"Трабант фест" в Тетевенския Балкан

Тетевенското курортно село Рибарица е домакин на дванадесетото издание на "Трабант фест", съобщиха организаторите от Национален клуб Трабант. Любителите на марката се събират на 6 юли (събота) в местността "Костина", където ще дефилират близо сто..

публикувано на 06.07.24 в 07:15