Има проблем в комуникацията с държавата, който не е ясно на какво се дължи, но изглежда много притеснителен. Така браншовата организация на птицевъдите в България определя натрупаните с годините проблеми в сектора и именно заради липсата на диалог е принудена да обяви исканията си на протест, още преди Великденските празници. Причината е в безпрецедентно високите цени на фуражите, които правят невъзможно оцеляването на птицевъдните стопанства. Освен това щетите, които нанесе пандемията върху сектора са изключително сериозни, за миналата година птицевъдите отчетоха над 80 млн. лева загуби и то само от първично произведената селскостопанска продукция. Страхуват се, че тази година щетите им ще са още по-големи, защото сега освен пандемията, се наслагва и усложнена обстановка в Украйна. „Трябваше аграрният сектор да получи поне 40 млн. лв. и да бъде включен в Ковид мерките, но до момента няма такова решение и исканията ни не се взимат под внимание. Вече сме песимисти, че държавата нещо ще предприеме“ – казва Даниел Божанков, председател на Асоциацията на промишленото птицевъдство в интервю за БНР Благоевград и подчертава, че продажната цена е много по-ниска от себестойността на продукцията им.
„От началото на 2020г. ние не сме подпомагани по никакъв начин, по нито една Ковид мярка, въпреки че всяка година се отпуска сериозен бюджет за това. Ние като бранш сме най-големият консуматор на пшеница, царевица, слънчоглед. Сега, ако не се вдигнат цените на производителите, не виждам как бихме оцелели. Но цената при нас е коренно различна от тази при търговците. При производителите тя се вдига много бавно, за сметка на цените на фуражите, които бележат рекорди. В търговските вериги за Великден няма да има голямо увеличение, защото партидите са договорени предварително, но се надявам увеличението при производителите да е с около 30-40 %, за да можем да оцелеем на пазара в кризата“.
Вече близо година птицевъдите не срещат разбиране в лицето на държавата. Очаквали работещи решения още от служебния кабинет, но и там не срещнали никаква подкрепа. Още по-голямо било разочарованието, когато стигнали до известно разбирателство с ресорния министър за актуализации в бюджета, но били препратени към Министерството на финансите. От там обаче ги върнали с аргумента, че квотите им за срещи със земеделци вече са се изчерпали. „Смятаме, че търпяхме достатъчно дълго и това отношение към нашия сектор е недопустимо, казва Даниел Божанков. Според него и колегите му, цялата концепция в земеделието е сбъркана, тъй като огромна част от средствата отиват в зърнопроизводителите, а така е повече от 10 години.
„Сходни са проблемите и на свиневъдите, затова ние – животновъдите трябва да се обединим около нова концепция, нова стратегия в нашия бранш, която да е за повече от 10 години напред и ние като представители на един и същи бранш да я отстояваме, независимо кой ще бъде на власт и кой ще е ресорният министър“.
Именно заради системно пренебрегваните наболели проблеми от страна на държавата, птицевъдите и свиневъдите се готвят за съвместени протестни действия и да приложат и неподчинение.
„Ние, земеделците, никога не сме били крайни в отношението си към държавата, но имаме няколко идеи – протестът ще започне в София, но очакваме, че отново няма да вземат на сериозно проблемите ни, затова сме готови да протестираме по-дълго време, ако се наложи ще затворим и някоя пътна артерия. Готови сме да стигнем до там, че да затворим и някоя държавна граница“ – заканват се от Асоциацията на промишленото птицевъдство.
Съставил Гергана Манчева
Редактор: Дарина Григорова
Снимки: pixabayВтора поредна вечер пред Народния театър "Иван Вазов" имаше протести, но този път не се стигна до физически сблъсъци. Поводът отново беше постановката "Оръжията и човекът", режисирана от Джон Малкович по текст на Бърнард Шоу. Служебният вътрешен..
Град Елена, област Велико Търново, посреща хиляди гости за Празника на еленския бут. Майсторите балканджии ще демонстрират в съботния и неделния ден кулинарното си изкуство, предаде кореспондентката на БНР Здравка Маслянкова. Повече от 1500 еленски..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от България и българските общности зад граница, за новия проект на Джо Лин Търнър и Мария Илиева. В..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от..
Протестът пред Народния театър е бил заявен и по този повод са били ангажирани над 60 служители на реда за да охраняват театъра. Пред БНТ служебният..