Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Лазаровден

Снимка: архив

Православната ни църква днес отбелязва чудотворното възкресение на Лазар, живял в град Витания, близо до Йерусалим. Приживе Лазар и сестрите му Марта и Мария често приемали в дома си Божия син. Веднъж, когато Спасителят бил в земите отвъд река Йордан, Лазар се разболял тежко. Иисус Христос, който научил за болестта му се забавил съвсем умишлено и когато пристигнал заварил всички да оплакват починалия. Марта и Мария го укорили, че не е предотвратил смъртта му, а той им отвърнал: “Аз съм възкресението и животът. Който вярва в мен, и да умре, ще оживее.” След тези думи той отишъл на гроба на своя приятел Лазар и го повикал. За учудване на всички, които присъствали, Лазар се изправил. 

Възкресението на Лазар всъщност символично предвещава Възкресението на Спасителя, което предстои в края на Страстната седмица. Лазаровден е подвижен празник, който чества се в съботата преди Вход Господен Йерусалим, познат у нас като Цветница. Той е предвестник на пролетта, събуждането на природата и възраждането на новия живот. 

На този ден Българската православна църквата отбелязва и паметта на свети мъченик Лазар Български, измъчван и убит на 23 април 1802 година.

В народната традиция, на Лазаровден от ранни зори в селата излизат лазарките – момичета, облечени в невестини дрехи, които ходят от къща на къща и изпълняват ритуали  с наричания за любов, женитба, здраве и плодородие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17