Богата колекция от пъстри български циркови плакати оформят ретроспекция на 125-годишната история на родното цирково изкуство в софийската галерия "Райко Алексиев". Повод за изложбата е първото представление на първата българска професионална циркова трупа „Българско знаме”, с ръководител Петър Панайотов. То се е състояло на 24 април, точно на Великден през 1897 г., в рамките на традиционния панаир в София, който се е провеждал на поляната зад днешната болница "Майчин дом".
Значимият юбилей за българското цирково изкуство тази година се отбелязва с изложба, организирана от частния колекционер Драгомир Драганов и неговия "Виртуален музей на българското цирково изкуство" и Съюзът на българските художници. До 8 май могат да бъдат разгледани 125 български циркови плаката. Те обхващат периода от 30-те години на миналия век до наши дни. Сред авторите им са едни от най-ярките родни художници и плакатисти като Енчо Пиронков, Димитър Тасев, Божидар Икономов, Асен Старейшински, Людмил Чехларов, Атанас Михалчев, Яни Янев и много други. Хронологично подредени, те на практика разказват историята на две изкуства – цирковото и полиграфическото. Това е първата в България плакатна изложба, посветена само на цирковото изкуство.
Снимки: Съюз на българските художници
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..