Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По съседски: Събития с балкански адрес

Албанистът Антон Панчев: Войната в Украйна създава несигурност в Западните Балкани

Войната в Украйна създава несигурност в Западните Балкани и страхове, че икономическите проблеми могат да доведат до политическа нестабилност и сблъсъци в страни като Косово и Босна и Херцеговина. Ако Русия наложи волята си, това ще стимулира екстремистки групировки в Западните Балкани да дестабилизират някои държави. Това каза пред БНР Антон Панчев, политолог, албанист, член на Македонския научен институт. На въпрос относно ветото на България за преговорите за членство на Северна Македония в ЕС Панчев беше категоричен, че то не бива да отпада преди да бъде променено отношението на съседката ни към българското малцинство там. Според него Албания трябва да се отдели от Северна Македония по пътя към преговори за членство в ЕС, както наскоро поиска премиерът Еди Рама. Според Панчев, ако до края на юни няма движение по спора София-Скопие, Албания ще поиска отделяне, тъй като няма формално изискване двете държави да вървят заедно в този процес.

Турция е готова да продължи посредничеството в диалога между Русия и Украйна

Турският президент Реджеп Ердоган заяви в телефонен разговор с руския президент Владимир Путин, че Анкара е готова да поеме инициативата за прекратяване на войната между Русия и Украйна, която продължава от 24 февруари насам и да посредничи между Москва и Киев за установяване възможно най-скоро на траен мир в региона, като се оползотвори натрупаната инерция от преговорите в Истанбул, предаде Турското радио и телевизия. Ердоган заяви още, че координацията и тесният диалог между разузнавателните организации на Русия и Турция ще способстват за предотвратяването на хуманитарни трагедии в региона, предаде БТА.

Кириакос Мицотакис: В края на май Гърция ще се разплати с Газпром

Гръцки енергийни експерти са на мнение, че диверсификация на страната към пълна независимост от руския газ на този етап е невъзможна, предаде от Гърция кореспондентката на БНР Катя Пеева. "В края на май Гърция ще се разплати с Газпром", заяви премиерът Кириакос Мицотакис след извънредно заседание на Министерския съвет. Медиите спекулираха, че това е съгласие разплащането да стане с рубли по схемата на Москва, но правителството не поясни схемата на плащане. В същото време всички опозиционни партии критикуват правителството на Мицотакис, че не е взело мерки срещу скъпия ток, високите цени на хранителните продукти и горивата. Отпусканите помощи са "капка в морето на галопиращите цени", смятат от "Сириза".

Новосъздадена партия спечели изборите в Словения

При 70% избирателна активност на парламентарните избори в Словения от 24 април Роберт Голоб с новосъздадената лявоцентристка партия "Свобода“ победи трикратния премиер на Словения Янез Янша от Словенската демократическа партия. Анализаторите окачествяват тези избори като решаващи, тъй като са показали, че избирателите искат страната да поеме по нов път, каза за БНР журналистката от БТА София Ангелова. Опозицията обвинява Янша в подкопаване на демократичните стандарти - назначаване на верни на партията му хора на ключови постове, съмнителни сделки с държавни компании, атаки срещу медии, които го критикуват, както и за изключително строгите мерки за справяне с коронавируса, които предизвикаха протести. От Голоб се очаква връщане към нормалността и демокрацията и устойчиво развитие на Словения. "Свобода" няма да може да сформира самостоятелно правителство, така че предстоят преговори. Голоб обяви, че иска да състави правителство от експерти, независимо от партийната им принадлежност, стига да не са от партията на Янша и от партията „Нова Словения“.

Румъния очаква първия си добив на газ в Черно море в средата на годината

Румънският премиер Николае Чука съобщи, че първият газ от Черно море ще бъде добит в средата на тази година от компанията Black Sea Oil and Gas. По думите му, ще се експлоатират около един милиард кубически метра годишно, което е 10% от годишното потребление на Румъния, предаде БТА. В предаване на обществената телевизия TVR1 Чука коментира, че Румъния има късмет, че разполага с този особено важен ресурс в този момент. Той отбеляза, че днес, 29 април, той ще проведе разговори с българския премиер Кирил Петков за завършването на интерконектора между Гърция и България с цел получаване на втечнен газ, който може да бъде докаран в Средиземно море.

Съставила: Миглена Иванова

Снимки: архив, ЕПА/БГНЕС

Още от категорията

След серия от нападения търговските центрове обещаха да засилят охраната

Търговските центрове в София и страната ще увеличат броя на охранителите, там където е необходимо. Предвижда се да се сложат и допълнителни паник-бутони при желание от страна на търговците, съобщава Българската асоциация на ритейл..

публикувано на 27.11.24 в 17:00

WWF България насочва вниманието към опазването на мечките

В седмицата на Мечкинден Световният фонд за природата (WWF) насочва вниманието към няколко мечета сираци, получили втори шанс за живот. Инициативата е в рамките на кампанията "Абонирай се за природата" и проследява историята на шест спасени мечета –..

публикувано на 27.11.24 в 11:21

България днес - 26 ноември 2024 г.

В „България днес“ на 26-ти ноември се вслушваме в ехото от миналото ни. Ще чуете един италианец на чудесен български език да говори за силата на корените и обредите по нашите земи. Как виждат..

публикувано на 26.11.24 в 19:00