На 7 май от 11,00 ч. в подбалканското село Петрич (община Златица) ще се проведе за първи път Празник на накита. Той е свързан с честване на 146-годишнината от обявяване на Априлското въстание в с. Петрич и посещението на английската аристократка лейди Емили Странгфорд през 1877 г. в селото. Там тя изгражда и оборудва болници и подкрепя национално-освободителните борби на българите.
В тази връзка в Петрич се организира и възстановка на събитията от Априлското въстание, възпоменателна заря проверка и множество други съпътстващи събития. Предвижда се участие на артисти, групи и индивидуални изпълнители не само от региона и страната, но и от Западните покрайнини в Сърбия, а също и на бесарабски българи. Голямата гордост за село Петрич е уникалният медальон на лейди Емили Странгфорд, подарен на знаменития ни писател Иван Вазов, който възпява дарителката през 1876 г. в стихотворението си „За нашата благодетелка“.
Днес старинното бижу е част от експозицията на музея в селото, след като през 2021 г. то е дарено от наследницата на Евгения Марс – Мария Елмазова и тъкмо то е повод да се организира първият по рода си Празник на накита там. С него местните хора поставят акцент върху българското изкуство, занаяти и фолклор.
В събитието ще участват творци и занаятчии, създаващи ръчно накити, които ще разположат своите арт работилници и ателиета в обособена арт зона в центъра на село Петрич. За празничното настроение ще се грижат и популярни изпълнители на автентичен и осъвременен фолклор.
Снимки: bgbezgranici.com
Игнажден е! На 20 декември почитаме паметта на св. Игнатий Богоносец. Според поверията от този ден започват родилните мъки на Божията майка и в народните песни се пее: "Замъчи се Божа майка от Игнажден до Коледа". В календара на българите..
Всяка една от тях носи топлина и вдъхва емоция, защото е правена на ръка и е единствена и неповторима. А сребристите ѝ отблясъци ни връщат в детството, когато зимите бяха сурови и снежнобели, а коледните играчки – от тънко като хартия стъкло . В..
Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство и така станаха част от "Живите човешки съкровища" на..