Концертът на Софийската филхармония в напълно разпродадената "Златна зала" на Музикферайн е преминал при голям успех, съобщиха от екипа на националния ни симфоничен оркестър. Особен интерес са предизвикали двете български произведения в програмата.
Гротескната симфонична сюита "Бай Ганьо" от Веселин Стоянов е била истинска изненада за виенската публика. Трябва да кажем, че подборът именно на "Бай Ганьо" е добро попадение. Веселин Стоянов създава своята сюита върху произведението на Алеко Константинов през 1941 г., подбирайки именно епизодите, свързани с пътуването до Виена на недодялания, недотам образован, но хитър и комбинативен Бай Ганьо, който е тръгнал да прави търговия. Невъзпитаното, на моменти грубо и дори арогантно поведение на героя намират своята антитеза в бавната част "На село", която е възхвала на положителното, здравото в ценностната система на българина. Дали тази литературна програма или (по-вероятно) ведрата, жизнена музика на Веселин Стоянов е впечатлила взискателната публика, но отново според организаторите на събитието, концертът на българските филхармоници и маестро Найден Тодоров им е спечелил мощни аплаузи, а след финала на концерта представители на една от водещите звукозаписни фирми са изявили желание да запишат това произведение със същия оркестър и диригент.
Сред публиката са били директори на няколко от елитните световни музикални агенции, Йоан Холендер – артистичен съветник на Софийската филхармония, бившите посланици на Италия и Австрия в София, генералният директор на БТА г-н Кирил Вълчев, австрийски и български музикални критици. Концертът е завършил с бис, който филхармониците са изпълнили след дълги аплодисменти от изправената на крака зала – брилянтната ˮРъченица“ из симфонична сюита "Тракия" на Петко Стайнов, едно от най-ярките произведения в националната ни музикална съкровищница.
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма част от времето си на откривателството на старинни ръкописи, на които вдъхва нов живот със своя..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним..
От трийсет години цигуларката Искрена Йорданова живее в Лисабон. Всичко, което прави като музикант, е свързано с бароковата музика. Посвещава голяма..