Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът поиска от САЩ подкрепа за българската армия и сигурност

Снимка: БГНЕС/Президентство

Президентът Румен Радев постави въпроса за своевременна подкрепа за българските отбранителни способности на среща с помощник-държавния секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Карън Донфрид. Войната на Русия срещу Украйна променя коренно средата на сигурност и се изисква преосмисляне на действиятя в рамките на ЕС и НАТО, е заявил  Радев на срещата, съобщиха от президенството. Той е поискал по-бързо доставяне на заплатените от България самолети F-16.

Относно присъединяването на Западните Балкани към ЕС президентът е изтъкнал, че интеграцията на Скопие зависи от спазването от Северна Македония на Копенхагенските критерии и премахване на дискриминацията спрямо македонските българи.

Премиерът Кирил Петков също е разговарял с Карън Донфрид. Двамата са обсъдили сътрудничеството в сферата на сигурността, единния отговор на НАТО срещу войната на Русия в Украйна и общите енергийни проекти, съобщиха от правителството.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Иван Иванов

Ще проверяват за финансови нарушения Агенцията за бежанците

Новият председател на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов поиска от Министерския съвет да бъде извършена проверка в повереното му ведомство. Одитът трябва да установи дали има нарушения при разходването на средства от агенцията,..

публикувано на 01.07.25 в 18:58
Гледка към село Очин дол

В средата на седмицата – жарки температури до 35°

В сряда , 2 юли, минималните температури ще са от 16 до 19°, в София – 18°. През деня ще е слънчево. Развитие на купеста облачност ще има в следобедните часове над планинските райони, но само на изолирани места ще превали краткотраен дъжд...

публикувано на 01.07.25 в 18:05

Сдружение пита защо Европарламента се занимава с македонския език и идентичност

В становищата на Еврокомисията от 2023 и 2024 г. за напредъка на Северна Македония липсват формулировки, отнасящи се до "македонска идентичност" и "македонски език". Питаме, какво налага включването на тези категории в доклада на Европарламента от..

публикувано на 01.07.25 в 12:05