Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за един от прочутите дарители на Пловдив

Снимка: plovdivtime.bg

Тази година се навършват 160 години от рождението на един от най-прочутите дарители и благодетели на град Пловдив – индустриалеца Димитър Петров Кудоглу. Роден през 1862 година в района на Ксанти в североизточна Гърция, той наследява семейната търговия с тютюн и се превръща в един от състоятелните търговци в Града под тепетата. Това му позволява да реализира редица дарения. С решение на Народното събрание, тютюневите складове, които притежава, са дарени на града, с изричната воля наемите от тях да служат за издръжка на ново лечебно заведение. За негов дом индустриалецът закупува хотел „Цар Симеон“ и през 1927 година  открива в него диспансер за лечение на туберкулоза и детски болести. До 1944 година, преди фондацията и лечебното заведение да бъдат ликвидирани, дарените от него средства за Дома на благотворителността и народното здраве, което носи неговото име, достигат 41 милиона лева.


Годишнината от рождението на Димитър Кудоглу, чиято точна дата е 21 август 1862, накара обществото отново да заговори за делото и наследството на този велик българин. По идея на наследниците на индустриалеца и Община Пловдив, е взето решение за възстановяване на съществувалия до 1949 година негов паметник в градската „Цар – Симеонова градина“. Очаква се наследниците да финансират изработването на проект, а след съгласуването му с Националния институт за недвижимо културно наследство, да се пристъпи към неговата реализация. Още подробности за създаването на лечебното заведение, както и за злочестата съдба, сполетяла архитектурния комплекс в сърцето на Пловдив, ще научите от публикацията “Изпепелената култура на Пловдив” от архива на Радио България.

Съставил: Йоан Колев 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Михайло Парашчук оставя почерка си върху важни софийски сгради

На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..

публикувано на 16.11.24 в 09:05
Побиването на колчетата по новата гранична линия, някъде край Белоградчик.

104 години от анексирането на Западните покрайнини

На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..

публикувано на 06.11.24 в 06:35

Почитаме свети Патриарх Евтимий като покровител на целия български народ

Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..

публикувано на 22.10.24 в 09:50