Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преговорите на Северна Македония за членство в ЕС – акцент в дискусията „Български гласове за Европа“

Андрей Ковачев: Нови членове в европейското семейство, но когато преодолеят пречките, които ги задържат в миналото

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Натискът върху България относно позицията ѝ да не допусне начало на преговорите на Северна Македония за членство в ЕС, ще спадне драстично до няколко седмици – убеден е българският евродепутат Ангел Джамбазки. Виждането си той изрази по време на организираната от БТА дискусия „Български гласове за Европа“. Причината за това твърдение е уверението, което е получил от албанския министър председател Еди Рама, че страната му ще поиска разделяне на преговорите с двете страни, което ще позволи на Албания да ги започне по-рано.

Европейската интеграция е двупосочна улица, припомни своя стара теза и евродепутатът Андрей Ковачев. По думите му, пълноправните членове на ЕС са готови да приемат и други държави-кандидати, но те трябва да преодолеят пречките и връзките си с миналото, които ги спират по пътя им към бъдещето.

ЕС трябва да погледне и отвъд границите на своите 27 страни и да помисли за възможното си разширяване“, заяви българският евродепутат Илхан Кючук, по време на дискусията, чиито домакин беше пресклубът на БТА в Скопие. По думите му, „ако това не се случи, съюзът ще бъде изместен от друг геополитически играч в лицето на Русия, Китай или друга сила, тъй като в международните отношения не съществува вакуум“. Очаква се Евросъюзът да направи още една важна трансформация, а именно „да скъса с примирението да бъде геополитическото джудже, а да извърви своя път до лидерската позиция в международен план“.

Евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев постави акцент върху един от ключовите механизми в процеса по вземането на решения в рамките на ЕС – единодушието.

„Ние трябва да се разделим с единодушието като начин за вземане на решения в областта на външната политика и политиката за сигурност и да потърсим някакъв друг начин за това – убеден е Ковачев. – Причината е, че се сме част от изпълнен с предизвикателства глобален свят, в който не можем да си позволим да зависим от влиянието или случващото се в една или друга държава по света, което да попречи на взимането на ключови решения за бъдещето.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

България е на път да се сдобие със свръхмодерния радиотелескоп LOFAR-BG

През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..

публикувано на 05.01.25 в 10:44

Дървен мост и нов парк ще свързват хората с природата в Русе

Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...

публикувано на 05.01.25 в 09:30

2024 г. беше "историческа" за розовото фламинго у нас

Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..

публикувано на 05.01.25 в 08:25