Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет за Ботев и извън България

Снимка: БГНЕС

Всяка година на 2 юни българите почитат паметта на поета-революционер Христо Ботев и на загиналите за свободата на България. Признателните поколения поднасят венци и цветя пред многобройните паметници на Ботев в България. Не са много обаче местата, на които българите, живеещи извън пределите на родината си могат да отдадат почит.

В австрийския град Голс, провинция Бургерланд, във ВИП парка на ЮНЕСКО е издигнат паметник на Ботев. Инициативата за създаването му е на големия приятел на България в Австрия – професор Ник Тиц. Дело е на старозагорския приятел на Тиц – скулпторът Куньо Желев. Паметникът на Ботев в Голс е открит официално на 2 юни 1996 г. Оттогава насам в Деня на Ботев той събира признателни българи не само от Австрия, но и от съседна Унгария, Словакия и Чехия.



В
Аржентина, също през 90-те години на ХХ в., в провинция Чако, е издигнат паметник на Христо Ботев. В областта се намира най-многобройната българска общност в латиноамериканската страна, която продължава да почита традициите и българската духовност. През годините мястото, където се извисява бюстът на Ботев, се е утвърдило като българско кътче, което личи и от поставената табела в началото на комплекса – „Алея Република България“, свидетелства Ася Иванова, председател на Гражданска асоциация “Българите в Аржентина”.



По традиция, всяка година на 2 юни паметта на Ботев и на загиналите за свободата на България се почита и в Бесарабия.

В молдовската столица Кишинев, на улица „Христо Ботев“, от 1977 година също се извисява паметник на българския герой.



Година по-късно, по повод 100-годишнината от Освобождението на България, монумент на Христо Ботев е открит и в украинския град Измаил. Бюстът е направен от местния скулптор – Михаил Недопак.



Българският революционер е почетен и в центъра на Одеса. Паметникът на Христо Ботев се намира на пресечките на улиците „Прохоровска“ и „Мечникова“.



Преди две години той стана жертва на крадци, които бяха успели да вземат бронзовия бюст заедно с гранитната плоча, на която е надписа на паметника. Възстановяването на паметника стана в резултат на бързата реакция на Всеукраинската обществена организация "Конгрес на българите в Украйна".

Съставил: Красимир Мартинов
Снимки: БГНЕС, bgsleda.com,  Гражданска асоциация “Българите в Аржентина”

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проф. Ангел Димитров

Новите членове в българо-македонската историческа комисия, работят постарому

В Скопие се проведе заседание на съвместната комисия по историческите въпроси между България и Северна Македония. Поради обновения състав на македонската страна в комисията основно са обсъдени „принципите на работа, протоколни и..

публикувано на 27.10.24 в 16:18
Снимка: Красимир Георгиев (НАИМ-БАН)

Златни съкровища и артефакти от 14 наши музея ще гостуват на музея „Гети“ в Лос Анджелис

Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..

публикувано на 26.10.24 в 17:35

Свети Димитър Солунски – духовният покровител на Видин

На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..

публикувано на 26.10.24 в 04:45