Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пространство за събития в индустриална зона - Мисия възможна

7
Снимка: Петко Некезов

Юли и август – любимите летни месеци, в които желанието да си на някой плаж или сред природата далеч от града, става почти непреодолимо. За мнозина дългоочакваната ваканция е традиция, която рядко нарушават. В търсене на прохлада, голяма част от столичани и гостите на София заемат местата в уютните градини на заведенията и поръчват своя любим коктейл или студена бира. Ще кажете, вероятно - с пълно право, че след ден-два подобно прекарване на вечерта, дори и с добра компания, бързо доскучава. Липсва изненадата и тръпката да откриеш нещо различно, но не липсва алтернатива. Ще я откриете в новото многофункционално пространство за събития "лоф.ть", което провокира с местоположението си. Озовавайки се там, оставаш с усещането, че си хем в центъра на града, хем някак извън него, но пък достъпът е лесен и удобен. Метростанция "Хаджи Димитър" се намира едва на една улица разстояние.

"Търсих мястото две години, защото не намирах подходящото за целите, които си бях поставил, а именно – провеждането на различни видове събития – изложби, партита, рождени дни, семинари и т.н." – разказа в интервю за Радио България създателят му Витан Стоянов.

За да обнови и преобрази пространството, превръщайки го в годно за събития и търговска дейност, предприемачът влага изцяло лични средства.

"Исках да докажа, че мога да се справя сам с всички финансови проблеми и неуредици, които съпътстваха процеса. Нито за момент не съм търсил спонсор или инвеститор. Надявам се, че ще успея да остана независим от хора, които искат да ти помогнат, но в един момент, срещу почти нищо насреща, искат да обсебят нещо, което вече си създал, влагайки сърцето, душата и идеите си – обяснява Витан и допълва: – На няколко пъти ми свършваха парите, с които трябваше да закупя необходимата техника и материали. Монтирах отоплителна система, която струваше доста пари, смених и дограмата. Наложи се да търся майстори за ВиК и електрическата инсталация. Пространството не беше ремонтирано от създаването му през 1954 година".

През годините сградата сменила различни предназначения. Била е мелница, винарна и производствена база за царевични пръчици. В процеса на работа и докато урежда необходимите документи за използване на сградата, Витан се сблъсква и с неизбежните неуредици, както и с мудната администрация.

"Има една изключително сбъркана процедура, наречена "смяна на предназначение на обект". Според мен, тя трябва да бъде премахната и във всяко едно подобно пространство – да няма никакъв проблем да се извършва търговска дейност. Смяната на предназначение струва хиляди левове, срещу което не получаваш нищо, с изключение на един документ и позволението да търгуваш, а процедурата отнема повече от 6 месеца. На подобни пространства не бива да се пречи да се съживяват и да стават отново социални средища."

През годините, Витан многократно е сменял своето поприще. Бил е рецепционист, барман, инструктор по кайт сърф. Търсен е и като модел от различни агенции в чужбина, което му позволява да поживее в различни точки на света, сред които Кейптаун, Барселона и Берлин. Преди четири години се установява за постоянно у нас и започва работа в строителството. Много от знанията, които натрупва в практиката си в тази област, прилага в ремонта и на новото пространство за събития в София.

Снимки: Петко Некезов, личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Ново столично читалище ще носи името на Кирил Маричков

От фондация "Наталия Симеонова" са подали документи за регистрация на читалище, което ще носи името на легендата на българската рок музика Кирил Маричков. Това съобщи пред БНР бившата водеща на едно от популярните преди време телевизионни предавания "Море..

публикувано на 25.12.24 в 14:58

Аниес Дезарт за времето, музиката и светлината на София

"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..

публикувано на 23.12.24 в 10:25

Скулпторът Юсеин Юсуф превърна чешма в галерия сред гората

Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25