В старинния център на гр. Банско е събрана историята на красивия планински град, превърнал се в курортен и фестивален център през последните десетилетия. Там се пази и памет за българското Възраждане, за развитието на българското образование, архитектура, живопис. И не на последно място – за велики личности, посветили себе си на вярата и Отечеството.
ˮСвета Троица“, един от най-големите християнски храмове на Балканите, сякаш събира всичко това между каменните си зидове. Осветен е през 1835 г., изписват го Димитър и Симеон Молерови, представители на известната Банска иконописна школа. Звездното небе на тавана, по което преминават облаци и ангели, нарисувал Велян Огнев, представител на Добърската школа.
Според градската легенда, докато работел в църквата, Велян зърнал София Бенина – сестрата на Неофит Рилски, чиято родова къща (превърната в музей) и до днес е на метри от църквата. Така пламнала тяхната любов, но това е една друга история…
Амвонът на ˮСвета Троица“ е забележителен със стилизираните рисунки, които го покриват. От него, на 5 октомври 1912 г, големият наш поет Пейо Яворов провъзгласил свободата на Банско с думите: ˮБратя,… от днес сте вече свободни българи!” Тези думи са изписани върху паметника на поета, издигнат в двора на църквата. Може би най-вълнуваща е историята на построяването на самата сграда, продължило две години.
Банскалии и до днес почитат паметта на Лазар Герман – богат търговец, тогава кмет на Банско. Патриот и силно вярващ човек, той дарил земята, а за градежа се обърнал към съгражданите си за пари и доброволен труд. Разбира се, давал всеки грош, който можел да отдели. Това било едно от големите му дела, последното в земния му път.
Още за храмовия комплекс ˮСвета Троица“ , за историята и легендите около него, ще научите от публикацията на сайта на Радио България "Храмовият комплекс ' Св. Троица‘ в Банско".
Снимки: БГНЕС, архив
На 2 февруари се навършват 103 години от рождението на неповторимата Стоянка Мутафова - любима актриса на поколения българи, един от символите на българския тетатър, телевизията и киното. Родена е на 2 февруари 1922 г. в София в семейството на..
С парламентарна декларация по повод 1 февруари – Ден на почит към жертвите на комунизма, "Продължаваме промяната-Демократична България" почете паметта на жертвите нарежима. В текста се припомня, че преди 80 години, на 1 февруари 1945 г., Народният..
С възпоменателни събития в София и Русе, с участието на представители на Външно министерство, държавната администрация, академични изследователи, граждани и еврейски организации, България се присъединява към отбелязването на Международният ден в..
На 2 февруари се навършват 103 години от рождението на неповторимата Стоянка Мутафова - любима актриса на поколения българи, един от символите на българския..