Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Български фирми и учени ще създават космически технологии

Снимка: pixabay

До 800 000 лв. могат да получат микро, малките и средни предприятия и научноизследователските организации в страната за създаване на нови космически технологии, приложения и учебни програми за космическо инженерство. Средствата са предвидени в ратифицираното през тази седмица Споразумение между българското правителство и Европейската космическа агенция (ЕКА), съобщиха от Министерството на иновациите и растежа. Най-добрите български разработки ще намерят приложение в дейността на Космическата агенция. До момента, благодарение на членството на България в нея, са одобрени 37 проекта. Сред тях е създаденият от БАН дозиметър, с който се изследва космическата радиация на Марс.
Тръжната процедура за разпределянето на средствата ще бъде обявена през юли т.г. Програмата е на обща стойност 2,4 млн. лв. Критериите за кандидатстване ще бъдат финализирани през следващата седмица, когато ще се подпише Хартата на Плана за европейска кооперираща държава. Подаването на документите ще продължи до септември.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Слънчево преди обяд и дъждовно в следобедните часове

През нощта , над по-голямата част от страната ще е предимно ясно и почти тихо. Преди полунощ над Югозападна България все още ще има купесто-дъждовна облачност и на места ще превалява дъжд. Минималните температури ще са между 5° и 10°, в София..

публикувано на 10.05.25 в 19:15

Хирургията в България е на високо ниво

ХХ-ата Международна конференция на Българската асоциация на хирурзите, гастроентеролозите и онколозите (БАХГО) събра в София видни специалисти в областта на хирургичната онкология и гастроентерология. Във форума взе участие и френският хирург..

публикувано на 10.05.25 в 16:35

Бургаски ученици с виртуален морски робот срещу отпадъците

Ученици от Бургас обединиха интереса си към технологиите и опазването на природата, създавайки дигитална игра, в която  симпатичен морски робот събира пластмасови и хартиени отпадъци от виртуалното море , преодолявайки вълни от замърсяване и..

публикувано на 10.05.25 в 09:25