„Българинът – баща на електронния компютър“ така е известен в бащината си родина Джон Винсънт Атанасов, роден на 4 октомври 1903 година в Хамилтън, САЩ. Професионалната кариера на новатора, роден в семейството на българин и ирландка, започва в Щатския колеж на Айова, като преподавател по математика и физика.
Американският физик, математик и електроинженер е изобретател на модел на електронен цифров компютър с регенеративна памет, изграден от множество изчислителни модули и изпълняващ логически операции с двоични числа. Негов съратник е Клифърд Бери. Поради влизането на САЩ във Втората световна война, проектът им остава незавършен и прототипът е изгубен, но разработката остава известна като компютър на Атанасов-Бери.
На 15 юни 1995 г., на 91-годишна възраст, Джон Атанасов си отива от този свят, но остава завинаги в съзнанието на българите като изобретателя на електронния компютър.
Повече за пътя на учения прочетете в публикацията от колекцията на Радио България:
Любителите на сладките изкушения свързват град Русе с шоколадово-ореховото вълшебство, наречено торта "Гараш". На 13 септември в крайдунавския град ще се състои специалният празник, посветен на десерта, а вече е ясно и как ще изглежда логото на това..
Три дни в средата на юли се радват на специално внимание в българския календар. Това е най-топлото време в годината и народът ни красноречиво нарича 15, 16 и 17 юли Горещници. По този начин предците ни почитали необузданата сила на огъня, който идва..
Навършиха се 105 години от рождението на акад. Валери Петров – поет, писател, сценарист, драматург и преводач. Роден на 22 април 1920 г. в София с рождено име Валери Нисим Меворах, той завършва медицина в Софийския университет. Известно време..