Ако ви се налага да пътувате в чужбина, следва да имате предвид актуалния Covid режим за влизане в съответната държава, както и противоепидемичните мерки на територията ѝ. Ето промените, които някои държави въведоха през последните дни:
Съветът на ЕС и Европейският парламент постигнаха временно споразумение сертификатът за Covid-19 да бъде удължен до 30 юни 2023 година. Това означава, че правилата на ЕС за цифровите ковид сертификати ще останат в сила за още една година заради продължаващата пандемия.
Сертификатът ще гарантира, че пътуващите от ЕС, както и пристигащите от трети страни, свързани със системата на Общността, ще могат да използват документа за пътуване в рамките на Евросъюза, където той се изисква. В зависимост от ситуацията, той ще бъде отменен по-рано.
Естония премахна Covid ограниченията за влизане на всички пътуващи извън ЕС лица. Пристигащите от трети страни вече могат да влизат в Естония без ограничения. Решението е в сила от 16 юни. Това означава, че всички граждани на трети страни, независимо от държавата на произход, вече няма да бъдат задължени да представят валиден сертификат за ваксинация, възстановяване или тест при пристигането си в Естония.
Германия отмени ограниченията за влизане в страната, свързани с разпространението на коронавирус. Облекчението влезе в сила от 11 юни и важи за всички пътуващи, независимо дали са граждани на ЕС или на трети страни.
Това означава, че пътниците от цял свят вече могат да влизат в Германия, без да се изисква да представят валиден сертификат за ваксинация, възстановяване или тест при пристигането си, независимо от причината за тяхното пътуване.
Въпреки това, властите подчертаха, че пътуващите от Китайската народна република все още трябва да докажат, че имат основателна причина за влизането си в Германия, поради липса на споразумение за реципрочност между двете държави.
Грузия отмени противоепидемичните си мерки за борба с Covid-19.Считано от 15 юни 2022 г. за чуждестранните граждани, влизащи в страната (по въздух, суша и море), отпадат всички изисквания за представяне на сертификат за ваксинация или документ за негативен PCR тест, съобщава Ситуационният център на МВнР.
Япония вече посреща чуждестранни туристи. След като две години беше недостъпна за туристи, страната отвори границите си за посетители от 98 държави и региони по света.
От 10 юни на туристическите групи вече е разрешено да влизат в Япония. Въпреки това, близо 100 държави и региони, са разделени на три рискови категории, според които ще се определя дали посетителите могат да заобиколят карантинните мерки при влизане в страната.
Напомняме, че от 1 юни властите в Япония повишиха лимита за пристигащи чужденци - до 20 000 на ден.
Съставил: Венета Николова
Морските вълни са изтласкали на брега мазута, който на 31 март сутринта е изпуснат от кораб в акваторията на Варна. Замърсяването е било локално между две буни и мазутът успешно е събран. Пред БНТ директорът на "Басейнова дирекция" за район Варна..
По отношение на възнагражденията в бюджетния сектор е нужен изцяло нов подход, счита президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Пред БТА Манолов изтъкна, че сегашният модел на заплащане е изключително погрешен. В предходни варианти на бюджета,..
Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята" насочва вниманието към нелеката съдба на изоставените кучета в София и провокира столичани да осиновят домашен любимец. Инициативата е на столичното общинско предприятие "Екоравновесие" и доброволческото..
1-ви април е обявен за Международен ден на птиците през 1906 г., по силата на Конвенцията за защита на редките птици. Датата е символ на отговорността..
"Смехът е нелошо начало за едно приятелство и със сигурност най-добрият му възможен край." пише Оскар Уайлд в романа си..
Морските вълни са изтласкали на брега мазута, който на 31 март сутринта е изпуснат от кораб в акваторията на Варна. Замърсяването е било локално между..