Студеният юг на Аржентина – така наричат географската област Патагония, заемаща най-близките до южния полюс територии на Латинска Америка. На ветровития бряг на Атлантическия океан е кацнал пристанищният град Комодоро Ривадавия, известен още от началото на 20-ти век с мащабната си нефтодобивна индустрия. По това време, подгонени от Голямата депресия, тук се заселват емигранти от цял свят, в т.ч. и многобройна колония от България.
Сред тях е и дядото на Ценка Генова, която е председател на асоциация "Кирил и Методий" в града. "Ние сме най-южното българско дружество в света. Живеем на 45-ия паралел в провинция Чубут" - казва Ценка и бърза да се извини за разваления си български. Тя е родена в Троян преди 66 години. Когато е на две годинки, с родителите си напускат социалистическа България и се установят при дядо ѝ в град Комодоро Ривадавия, разположен на другата страна на земното кълбо и по-точно на 13 300 км от родината.
Комодоро Ривадавия е известен с това, че населението му е съставено предимно от преселници от цял свят и техните потомци. А българската общност е най-колоритната в града. Вижте видеото:
На 24 май децата на някогашните преселници също се събират, за да празнуват Денят на българската култура и на славянската книжовност. Заедно отбелязват и други български празници. С ентусиазъм и въображение жените популяризират нашенската национална кухня по време на ежемесечните кулинарни фестивали. По стари рецепти, донесени от техните баби, те приготвят кисело зеле, теглят кори за баница, предлагат щрудели, орехова торта, меденки и др.
Всяка седмица в Комодоро Ривадавия отеква българска народна музика. Млади хора от целия град се събират, за да репетират български народни танци. На преплетените ни хора и ръченици те се учат от техните майки и баби, но най-вече от … видеа в YouTube. А кулминацията настъпва на 4 септември, когато българската фолклорна група събира овациите на многонационалната публика по време на ежегодния Панаир на общностите в града.
"Тази година ще се представим с танци от Родопите", казва Ценка и добавя, че с изключение на няколко национални костюма, подарени от посолството ни преди време, хората в Комодоро Ривадавия сами си кроят и шият българските носии. Има и певческа група "Орфей", както и инструментална група, в която младите се учат да свирят на гайда и кавал. "Но преди месец ни донесоха гъдулка, тъй че започна обучението и по този наш инструмент", казва Ценка. А на въпроса какво ни обединява и различава с аржентинците тя отговаря: "Обединява ни това, че сме топли хора, но ни различава трудолюбието":
"Ние, българите, сме свикнали на работа и на труд още от вкъщи, от мама и татко. За нас не е нормално да не се работи. Тук, в Патагония, климатът е много тежък. Въпреки това почти всички си имаме градинка и произвеждаме домати, чушки, зеленчуци. Даже някои си отглеждат истинска българска чубрица. Точно вчера валя сняг! Но видях, че в двора ми са поникнали българските кокичета, донесени в Аржентина още от мама“ - радва се Ценка Генова. А може би това е добра поличба на фона на тревожните събития по света?
Снимки: Дружество "Кирил и Методий“ в Комодоро Ривадавия
Филиалът на Русенския университет "Ангел Кънчев" в Тараклия провежда първата си информационна кампания сред кандидат-студентите от Тараклия, Гагаузия и Кишинев. Специално за кампанията, която продължава от 8 до 11 април, в Молдова се намират..
Посолството на България в Мексико и местното българско училище "Родна реч" събират децата от българската диаспора, техни родители и приятели, за да боядисват заедно великденски яйца. Това написаха от мисията ни в Мексико Сити във Фейсбук. Там, на..
Изложба, наречена "Атон в рисунки и фотографии", ще бъде открита в Българския културен институт в Берлин (Leipziger Str. 114–115, 10117 Berlin) тази вечер. Нейни автори са художникът Андрей Янев и професорът по семиотика на изкуството Мирослав..