Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плевен показва акад. Светлин Русев като щедър дарител и меценат в изкуството

Снимка: архив

Непоказвани творби от колекцията на акад. Светлин Русев, дарена на родния му Плевен, са представени в едноименната художествена галерия в града. Така  се отбелязват 38 години от официалното откриване на постоянната експозиция.

Акад. Светлин Русев е световно признат художник. Неговите живописни платна радват ценителите по всички континенти. Приживе той беше и един от най-големите колекционери на изкуство в България. И един от най-щедрите дарители. През 1984 г. акад. Русев подарява на родния си град 322 произведения на изкуството - живопис и скулптура - от личната си колекция. Община Плевен пък е предоставила за неговото дарение възможно най-подходящото помещение - уникалната сграда на бившата градска баня, която е архитектурен паметник на културата. Тя е с национално значение и е дело но основоположника на съвременната българска архитектура Никола Лазаров /1870 - 1942 г./.

През 1999 г. Светлин Русев добавя към дарението още 82 графични произведения - български възрожденски щампи, творби на съвременни родни майстори на рисунката и графиката и европейски, кубински, руски и мексикански майстори от XVIII до XX век, между които Дьолакроа, Гойя, Миле, Кете Колвиц, Шагал, Салвадор Дали, Пикасо, Роден, Дега, Реноар…

Експозицията в Плевен днес съдържа 415 дарени творби - образци на българското изкуство от Възраждането, представящи етапите му на развитие до наши дни. На посетителите прави впечатление присъствието и на индийска християнска пластика и африкански ритуални фигури и маски.  От 12 юли към постоянната експозиция са добавени творби на Любен Зидаров, Илия Милков, Тома Трифоновски, Йордан Кацамунски, Георги Божилов и Емил Стойчев, които са малка част от фонда, дарен от акад. Светлин Русев на Плевен.

Съставил: Гергана Манчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Аполония" празнува 40 години от създаването си

Броени години преди да усетим полъха на свободата, достигнал и до нас с рухването на Берлинската стена, музиканти, художници, писатели, театрали се изявяват за първи път на сцените на фестивала "Аполония" в Созопол. Известната по онова време с..

публикувано на 26.08.24 в 10:10

"Тракийски мистерии" представя бита, културата и вярванията на древните ни предци

Фестивалът "Тракийски мистерии" за четвърти път ни връща хилядолетия назад по нашите земи с възстановки, в които зрителите не просто се докосват до ритуалите, бита и вярванията на древни племена, но с помощта на художествени похвати стават..

публикувано на 23.08.24 в 09:30

Графити училище във Варна преобръща представите на хората за този тип изкуство

Още от 2019 г. във Варна функционира училище, чиято цел е да пребори стереотипите и представата за графитите като за нещо грозно, мръсно и неразбираемо. Подобно, разбира се, е и отношението към графити-артистите, които, в най-добрия случай, са смятани,..

публикувано на 18.08.24 в 10:15