На 20 юли православието чества старозаветния пророк Илия, потомък на светия праотец Аарон. Народът ни нарича този празник Илинден, а свети Илия тачи като един от т. нар. светци-градушкари. Той е господар на летните небесни стихии, повелител на гръмотевици, светкавици и трескавици. Затова и в различните краища го наричат Гръмовник, Гръмоломник и т. н.
В народните приказки светецът има огнена колесница и с нея преследва ламята, която яде житото от нивята. Вероятно тази представа е свързана с чудото на неговото напускане на земния свят, описано в житието му. Според него св. Илия бил грабнат на огнена колесница и жив отнесен на небето.
За свръхестествените сили на "стар свети Илия" разказва и една красива песен от репертоара на Даниел Спасов и Милен Иванов.
Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..
Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..
Бре, откраднали Еленка, Eленка, мома хубава, та я извели, завели, на хайдушкото сборище. Най-малкото хайдутче, то на Еленка думаше: - Моме, Еленко, Еленко, не бой се, не страхувай се. Ний нема да те убием, убием, да те затрием. Най ще..