Участниците в дванадесетото издание на Националния събор на българското народно творчество в Копривщица са над 6500, стана ясно на пресконференцията ден преди началото. На 5, 6 и 7 август, на шестте сцени в живописната местност Войводенец, ще се изявяват съвременни носители на фолклорната традиция от цяла България. А на специално обособени места в музеите, по площадите и улиците на възрожденския ни град над 150 занаятчии, участници в съпътстващата програма, ще показват изработените от тях красиви дантели, музикални инструменти, килими, керамика, медни предмети, накити, носии.
На среща с журналисти преди началото на форума организаторите напомниха, че от декември 2016 г. Националният събор на народното творчество в Копривщица е вписан в Регистъра на добрите практики за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.
"Костваше ни доста усилия, но ние всичко правим с ентусиазъм и желание, защото сме убедени, че традициите трябва да продължат – споделя за Радио България Бойка Дюлгярова, кмет на Копривщица. – На поляните на Войводенец, освен сцените, пълни с участници, ще има много занаятчии. А в съботния ден много изпълнители ще бъдат в Живия музей на откритата естрада в града, където ще представят своите песни, танци и обичаи. Вечерта, след представянето на чуждестранните състави, ще има нестинарски танци на площад "20 април".
Чуждестранните състави, които ще вземат участие на това издание са три – "Чубрица" от Нидерландия, Балкански оркестър – Брюксел (Белгия)и сборен състав с ръководител Влада Томова, който обединява изпълнители от САЩ, Италия, Гърция, Португалия, Франция, Япония и Аржентина.
Кунка Неделева, директор на музеите в Копривщица, председател на Художествената комисия на събора, отговаря и за концертите на чуждестранните състави, които са на 6 август от 20 ч. на лятната сцена пред Старото училище и на 7 август – на Войводинец. Г-жа Неделева е един от най-сърцатите радетели на традициите в своя град. Ето с какви емоции очаква началото на фестивала:
"Какво е за мен съборът в Копривщица? Това е една огнена стихия от чувства, емоции, гласове, танци и неравноделни ритми. Как да го изразя… Ще цитирам една възрастна жена, която според мен изрече истината за събора. Останала без сили и дъх по стръмната пътека към местността Войводенец на предишния събор, тя възкликна: "Ех, Копривщице, видехме те! Век (вече) можем и да умрем!" Какво повече да кажем от това. Елате, напълнете сетивата, преживейте го и почувствайте емоцията на това невероятно събитие."
Към тази емоционална покана добавяме още малко информация. Официалното откриване е със сутрешен концерт на 6 август, на който се очаква да присъстват висши държавни и политически личности. Сред изпълнителите в концерта са някои от "Живите човешки съкровища", вписани в регистъра за нематериално културно наследство – Гайдарската група от гр. Девин, Ансамбъл за изворен фолклор "Гъмза" с. Гъмзово, група "Калуш" от с. Златия, Монтанско, Селското хоро в Пернишко и др. Ще участва и Мъжката певческа група от с. Дорково, Пазарджишко.
На 7 август е заключителният концерт, когато ще чуем и видим някои от най-добрите участници, отличени от журито. Да напомним, че кадри от събора в следващите три дни можете да видите на сайта на Радио България, както и на нашата Фейсбук страница – "Радио България за българите по света".
Снимки: Венета Николова, Албена БезовскаДесето издание на Националния фестивал на лавандулата се провежда на 14 и 15 юни в чирпанското село Средно градище. Там са едни от най-старите лавандулови насаждения в страната, които съществуват повече от 80 години. Концепцията на празника е..
На днешния ден, 13 юни, православната ни църква отбелязва Възнесение Господне, когато възкръсналият Христос се възнася отново на небето при Своя Отец. Големият християнски празник е винаги в четвъртък, на четиридесетия ден след Възкресение Христово...
В пловдивското село Златитрап днес, 11 юни, от 11.30 ч. ще открият в национален мащаб жътвената кампания 2024-та. Събитието е част от европейската инициатива "Хляб на мира" , която обединява дванадесет държави от Централна и Източна Европа...
Халвата, това сладко изкушение с ориенталски привкус, е добре дошло на нашата трапеза, особено по празници. Съдейки по описания на западни..