Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връх Шипка е синоним на България и свободата

Снимка: БГНЕС

България чества 145 години от Шипченската епопея – героичната шестдневна битка, в която родните опълченци доказват, че свободата не е дар, а е извоювана с кръвта и саможертвата на хиляди българи.

За единадесета поредна година с национално честване изразяваме благодарността към героите, посочват организаторите от Община Габрово. В сутрешните часове на 20 август в близкия Соколски манастир ще се състои панихида в памет на загиналите в боевете при Шипка, след което ще тръгне и туристически поход към историческия връх. Две нови възстановки ще наблюдават гостите на тържествата – Речта на Царя при откриването на Паметника на свободата и жива картина на "Битката при Орлово гнездо – ден Първи" .

Защитата на Орлово гнездо на Шипка (худ. Алексей Попов)

На старопланинския връх "Св. Никола", където е построен Паметникът на свободата, в средата на август през 1877 г., се разиграват най-тежките сражения по време на Руско-турската, освободителна за България война. Тогава отбраната на Шипченския проход буквално виси на косъм, а тя щяла да определи до голяма степен и изхода от цялата война. 

Днес, на това свято място, което всеки българин посещава поне веднъж в живота си, се намира парк-музей "Шипка-Бузлуджа". Той обхваща 26 паметника, сред които батареи и землянки на бранителите на прохода по време на Руско-турската война от 1877 - 78 г. Паметникът на свободата е най-голямата сред всички забележителности. 

Построен от доброволните дарения на целия български народ, монументът е открит на 26 август 1934 г. Висок е 31,5 м, а до него водят 890 стъпала. "Около 90 хиляди са посетителите годишно, като във времето това място е имало и много известни гости", разказа за БНР Бургас Чавдар Ангелов – директор на националния храм-музей "Шипка". Според него интересът към върха расте и това се доказва от възстановките, които се правят през лятото на решителните боеве от Шипченската епопея. Най-многобройни са посетителите на 3 март, когато хиляди изкачват върха, независимо от метеорологичните условия.


"Всичко тръгва оттук! На Шипка се полагат основите на българската армия" – казва директорът на музея. Той добавя, че това е мястото, където човек трябва да си спомни за хората, платили с живота си за нашата свобода. "Тук е мястото да се замислим, че българският народ е преживял много по страшни моменти в историческото си развитие и ги е преодолявал. Така е оцелявала България, благодарение на вярата в Бог, на трудолюбието на хората, на подкрепата от семейството и смелостта на войската“ – казва историкът Чавдар Ангелов. Честванията продължават до 23 август.

Съставил: Гергана Манчева

Снимки: БГНЕС-архив, архив



По публикацията работи: Ергюл Байрактарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пейката на влюбените и още вълшебни места, където да посрещнем Свети Валентин

Всяка година на 14 февруари любовта разцъфтява с нова сила! Свети Валентин все повече се утвърждава в България като празник, който вдъхновява влюбените да споделят красиви моменти заедно. Традициите включват размяна на картички, подаръци и романтични..

публикувано на 14.02.25 в 05:55
Стоянка Мутафова

Почит за Стоянка Мутафова - 103 години от рождението ѝ

На 2 февруари се навършват 103 години от рождението на неповторимата Стоянка Мутафова - любима актриса на поколения българи, един от символите на българския тетатър, телевизията и киното.  Родена е на 2 февруари 1922 г. в София в семейството на..

публикувано на 02.02.25 в 12:52
Народен съд

1 февруари е Ден за почит към жертвите на комунизма в България

С парламентарна декларация по повод 1 февруари – Ден на почит към жертвите на комунизма, "Продължаваме промяната-Демократична България" почете паметта на жертвите нарежима. В текста се припомня, че преди 80 години, на 1 февруари 1945 г., Народният..

публикувано на 31.01.25 в 11:16