Столица на бесарабските българи – така наричат украинския Болград, чието име идва от българските думи "бол" – изобилие, и "град". На 25 август градът ще отбележи 201-ата годишнина от своето основаване. Както винаги – празнично, макар не с традиционния размах и на площада, тъй като заради военните условия в Одеска област на 23, 24 и 25 август са забранени масовите мероприятия. Това разказа в интервю за Радио България Галина Иванова, директор на Областния център за българска култура в Болград:
"Прието е решение честването да бъде по локации. Например, локация "Балкански ястия", локация за домашни сирена, локация за концертни програми с по-малко хора… Мероприятията ще бъдат пръснати из целия град. Ние подготвихме една етнографска изложба, наречена "Бесарабски мотиви", на която ще представим различни традиционни за бесарабските българи пешкири, бродерии и ще бъде много интересно."
По думите на Галина Иванова, в Болград по принцип живеят близо 15 хиляди души, но от началото на войната там пристигат други над 6000 от Харков, Херсон, Одеса и др., т.е. така наречената вътрешна миграция.
Как живеят сънародниците ни в Болград днес? Към момента градът се намира встрани от военните действия.
"Тук засега е спокойно. И слава Богу! Надяваме се, че и по-нататък ще бъде така. Но доста хора в момента заради войната са без работа, седят вкъщи на дотации от държавата. Нямат заплати – разказва Галина Иванова. – Сега преди началото на учебната година се мисли и дали децата да посещават училище, дали училищата имат места, където децата могат да се скрият в случай на опасност. Цените на храните, на горивата се вдигнаха. Животът се промени. По-сложно стана. Но слава Богу, ни е спокойно и сме си в своите къщи."
Сега е лято. Това е и времето, когато младежите, прясно завършили училище, кроят планове как да продължат образованието си. Много от младите българи в Болград мечтаят това да стане в родината на дедите им – в България. В момента кандидатстващите чакат резултатите от второто класиране, а ще има и трето. Тази година желаещите да учат в български университети са повече от всякога – както заради военните условия, така и заради възможностите, които предлага българската държава. "За Украйна и Молдова са дадени 1000 бройки, което в сравнение с предишни години е много", посочва Галина Иванова. При подаването на документите част от младежите се обръщат за помощ към Българския център. Попитахме директорката му, към кои, по нейни наблюдения, професии се стремят тазгодишните кандидат-студенти.
"Тази година не мога определено на 100% да кажа, какви са предпочитаните специалности, защото всяко дете се регистрира самостоятелно в платформата и си вкарва специалностите. Но мога да кажа за тези деца, които идваха при нас за помощ. Това е, разбира се, медицината, а също така туризмът, спортът и компютърните технологии" – обобщи Галина Иванова.
Честит празник на Болград и сънародниците ни там!
Снимки: Областен център за българска култура в Болград, bolgradsovet.com.ua, glaspress.rs
Едно съвсем младо българско училище зад граница стана част от пилотния етап на Националната програма " Неразказаните истории на българите " на Министерството на образованието и науката, стимулираща изследователските умения на българчетата от неделните..
Проф. д-р Иво Цветанов записа името си в историята на Илинойския университет като първият носител на наградата за трансплантации "Енрико Бенедети". Новината съобщи генералният ни консул в Чикаго Светослав Станков. Наградата на проф. Цветанов е..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..