Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови археологически находки осветляват живота около черноморския нос Калиакра

Снимка: БНР

До края на месец август продължават разкопките в района на нос Калиакра. Сред разкритите до момента предмети се отличават множество сребърни накити, пръстени, фрагменти от различни съдове и други.

„Има сведения, че 3-4 години след падането под османска власт на старопрестолно Търново (1393г.), Калиакра все още е била независима и тук деспот Добротица управлява близо 30 години – обяснява археологът Филип Петрунов, част от екипа учени на Националния исторически музей. – На Калиакра възниква и първият черноморски флот, за което свидетелстват монети, изсечени от името на Добротица в Силистра. За девета поредна година работим от източната страна на носа, където по сигнал на туристи през 2014 започнахме да проучваме изключително богат некропол, пълен с луксозни предмети, обеци, пръстени. За това време сме разкрили 135 гроба, както и сграда от периода 4-6 век, използвана като производствено съоръжение. Открихме праговете на пещите, в които са се претопявали металите, както и работилниците. Всичко това е разположено в един близо 10- метров коридор. Тази година попаднахме и на един фрагмент от дръжка на гърне, върху която има кръст, характерен за ранното християнство в столицата на първата българска държава - Плиска. Около този кръст има и символи, изписани със старобългарски букви“ – обясни Петрунов пред БНР. Всички открити на Нос Калиакра човешки останки ще бъдат предоставени за анализи в Института по експериментална морфология и антропология при БАН.

Съставил: Йоан Колев


По публикацията работи: Михаил Димитров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Защо София е подходящата столица за Всеправославен събор

Преди 26 години, на 30 септември, по инициатива на Българската православна църква (БПЦ), в София е свикан Всеправославен събор, който да спомогне за преодоляването на разкола сред духовенството ни. Тогава, въпреки увещанията на Истанбулския..

публикувано на 30.09.24 в 09:15
На 20 септември екипът на проф. Людмил Вагалински откри статуя в Хераклея Синтика, три дни по-късно откриха и главата на скултурата.

В Хераклея Синтика откриха подова мозайка и главата на римска статуя

Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..

публикувано на 23.09.24 в 16:17

85 археолози от цяла Европа се събират в България на конгрес за римските дунавски провинции

От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..

публикувано на 23.09.24 в 07:10