Фестивалът “Тракийски мистерии” се завръща с обогатена програма – отново сред руините на Стария град в Несебър, но за първи път и на сцената на пловдивския Античен театър. На територия, белязана от присъствието на древните племена, ще бъде представена възстановка на тракийските тържества, колекция от внушителни платна ще провокира публиката с дълбока орфическа символика, а изследователи от Институт по трансцендентна наука ще говорят за свещения език на траките.
Организаторите на фестивала, който се открива на 30 август в морския град, си поставят задачата чрез езика на изкуството и личното преживяване да предадат на хората традициите на тракийската култура. Смята се, че траките са най-древните обитатели на българските земи – те са живеели на племена и са отглеждали коне, пшеница и грозде.
“Целта на фестивала е чрез своите събития, форми и наситеност да изгради едно интерактивно пространство, една сакрална територия, в която всички участници лично да видят, да вкусят, да се докоснат, да облекат и да преживеят културата и изкуството на древна Тракия, както и нейното високо битие, красота и сила – казва Пламен Иванов, артистичен директор на “Академия Орфика”, организатор на фестивала. – Ние ще потопим публиката в традициите на траките с помощта на автентична музика и сценография, оригинална драматургия, празнични облекла, за да може, докосвайки се до всичко това, тя да придобие интерес към изворите на нашето вдъхновение. А това са древните надписи от глинени плочки, съдове и артефакти, изписани с най-древните писмености по нашите земи и разчетени от нас по метода “Гайд”.”
Освен интерактивните спектакли “Тракийски мистерии” и “Тракийска мистерийна драма”, в програмата ще бъдат включени и творчески ателиета. В първото от тях любопитните ще се докоснат до тайнството и посланията, закодирани от предците ни в приготвянето на хляба.
Второто ателие е посветено на мистерията на тракийските одежди – в тази работилница участниците не само ще се запознаят със сакралната символика на облеклото, но и ще влязат в дрехите на древните траки, изработени според изображения върху автентични артефакти. “Хората ще видят тези облекла и в кулминацията на фестивала, а именно вечерните спектакли. Чрез ателиетата те ще бъдат подготвени, за да изживеят мистериите в пълнота”, казва Пламен Иванов.
А тези, които се интересуват от древни писмености, ще могат да научат повече за тракийските оброчни плочи със свещени текстове, открити при археологически разкопки по българските земи.
Фестивалът “Тракийски мистерии” е отворен за всеки, желаещ да се докосне до духовните традиции на нашите предци, които имат сила и днес, заявяват организаторите. И за да могат да достигнат до повече хора, ще повторят цялата програма месец по-късно – на 30 септември в Пловдив, където траките също са оставили следи.
Снимки: Facebook / Academia Orphica
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Книгата на М. Шукрю Ханиоглу за Мустафа Кемал Ататюрк не е просто поредната биография на..
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос /1889 - 1977/ е един от най-значимите гръцки художници на своето време. Роден на брега на Черно..
Вицепрезидентът Илияна Йотова открива на 3 ноември в световноизвестния музей “Гети” в Лос Анджелис изложбата “Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция”, съобщиха от прессекретариата на президентската институция. Златни..
Прожекция на документалния филм "Йоргос Гунаропулос от Созопол" ще има тази вечер от 18.00 ч. в берлинскито кино "Brotfabrik". Йоргос Гунаропулос..
Книгата "Ататюрк. История на идеи" от М. Шюкрю Ханиоглу ще бъде представена тази вечер от 18.00 ч. в аулата на Софийския университет "Св. Климент..